Fındık Fiyatları Üreticiyi Memnun Etti Mi?

60
2726

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaptığı açıklamada ”Fındık üreticisi bu mücadeleyi kazanmıştır” dedi.

Arslan Soydan, perşembe gününden itibaren fındık alımlarına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile ilgili açıklamalar yaptı. TMO’nun fındık piyasasına müdahale etmesi ile birlikte piyasadaki bir lobinin ortadan kaldırıldığını belirten Soydan, kazananın ise fındık üreticileri olduğunu dile getirdi. 14 liralık fındık fiyatlarından üreticilerin memnun olduğunu söyleyen Soydan, önümüzdeki senelerde de fındığın taban fiyatının 14-15 lira seviyelerinde olacağını ifade etti.

”ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA FINDIKTA İSTİKRARSIZLIK ORTADAN KALKACAKTIR”

Fındıkta istikrarsızlığın ortadan kaldıracağını da belirten Soydan, ”Fındıkta artık bir kriter yok olmuştur. Bir lobinin mücadelesi ortadan kaldırılmıştır. Fındık üreticisi bu mücadeleyi kazanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da fındığın 14-15 lira seviyesi bir taban fiyat olarak görülmektedir. Yani şunu diyebiliriz; önümüzdeki yıllarda fındıkta istikrarsızlık ortadan kaldırılacaktır. Burada önemli bir kazanım elde edilmiştir. İnşallah bundan sonraki yıllarda kazanan hep üretici olacaktır. Ben buradan ilgi alaka gösteren çiftçilerimize gerçekten teşekkür ediyorum. Burada şu var; elinde fındığını tutmaya çalışan üreticilerimi, belli bir mücadelenin içerisinde olan üreticilerimiz, dayanabilen üreticilerimiz bugün 14 liraya fındığını satabilmektedir, satmaya çalışmaktadır. Bu önemlidir, bu bir mücadeledir. Biz her zaman söyledik; tekelleşen, şeffaf olmayan, rekabetin olmadığı bir serbest piyasa var. Bunun karşısında da üretici direnmiştir ve sayın cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla fındığa müdahale olmuştur. Bundan sonraki yıllarda da üretici hep kazanacaktır.” ifadelerini kullandı.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 69 tepki verildi.

59%
4%
19%
3%
3%
9%
1%

60 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz
Lütfen adınızı giriniz