Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık fiyatları için 60-65 TL açıklaması!

Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta artan maliyetler karşısında önümüzdeki süreçte fındık fiyatının 60-65 TL’lerde konuşulabileceğini söyledi.

Google News

Son Dakika

Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta artan maliyetler karşısında önümüzdeki süreçte fındık fiyatının 60-65 TL’lerde konuşulabileceğini söyledi.

Fındık maliyet fiyatlarının her geçen gün arttığını işaret eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “2021 yılında 1 kilo fındığın maliyetinin ne kadar olduğunu söylemek mümkün olurdu.

“MALİYET HESABI YAPMAKTA ZORLANIYORUZ”

Ama bugün her geçen gün artan fiyatlar karşısında maliyetin kaç TL olduğunu söylemekte zorlanıyoruz. Diğer taraftan bahçemizde çalıştırdığımız insan yevmiyesinin de her gün değiştiğini görüyoruz. Benzininden, mazotuna, gübresinden diğer ilaç ve materyallere her geçen gün fiyatları artıyor. Bu artışlardan bizde şaşırdık, artık maliyet hesabı yapmakta zorlanıyoruz.” dedi.

“60-65 TL’Yİ KONUŞACAĞIZ”

Artan maliyetler karşısında önümüzdeki süreçte fındıkta 60-65 TL’lerin konuşulabileceğini belirten Sarıkahraman şöyle konuştu; “Bundan 6 ay önce fındık taban fiyatının 50 TL olmasını söylemiştim. Şuanda 50 TL’den ayakta durmamızın zor olduğunu görüyoruz. Fiyat artışları devam ederse önümüzdeki süreçte fındık için 60-65 TL’leri konuşacağız, öyle görünüyor. Bu söylemlerimiz insanlara belki komik gelecek. Bu ne diyor, denilecek. Ama ekmeğin dünkü fiyatı ile bugünkü fiyatını, zeytinin dünkü fiyatı ile bugünkü fiyatını, işçiliği, girdi maliyetlerinin dünkü ve bugünkü fiyatları karşılattırdığımızda fındık fiyatının ne olması gerektiği zaten kendiliğinden ortaya çıkıyor.

“6 AY ÖNCE 50 TL OLMALI DEMİŞTİM”

Ben iyi niyetle bundan 6 ay önce 50 TL olmalı dediğimde sabit fiyatlar üzerinden demiştim. Bugün fiyatlar sabit değil. 6 aydan bu yana piyasa yüzde 100 zamlandı. Halen daha fiyat artışları devam ediyor.  Hal böyle iken şuanda fındık fiyatı kesinlikle 50 TL’nin üstünde olmalı.60-65 TL’leri konuşmalıyız.” (Ünye Kent Haber)

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler