fbpx
Ana Sayfa Ekonomi Fındık Fiyatları Düşüşe Geçti! İşte Sebebi

Fındık Fiyatları Düşüşe Geçti! İşte Sebebi

Fındık fiyatı serbest piyasada 18 lira seviyelerine kadar çıkmışken TMO’nun fındık satacağı yönündeki söylemlerden dolayı fiyatlar anında düşüşe geçti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada 18 liraya kadar çıkan fındık fiyatının, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık satacağı yönündeki söylemlerin ardından düşüşe geçtiğini kaydetti.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlerden sonra TMO’nun piyasaya fındık satacağı yönünde söylemler olduğunu belirtti. Stokların tükendiği bir dönemde TMO’nun elindeki fındığın değerli olduğunu vurgulayan Karan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“TMO’nun üreticinin hakkını korumasını gerekiyor. TMO’nun fındık satacağı yönündeki söylemlerin ardından, serbest piyasada 18 liraya kadar çıkan fındık fiyatı anında düşüşe geçti. ‘TMO, depolarında bulunan fındığı satmayıp çürütsün.’ demiyoruz. TMO, stoklarındaki fındığı satacaksa piyasa koşullarında satmalı veya FİSKOBİRLİK üzerinden piyasaya arz etmelidir. TMO stoklarındaki fındığı dört gözle bekleyenlerin tek bir amacı var, o da yeni sezon öncesi ucuz fiyattan depolarımızı dolduralım, fiyatı aşağıya çekelim.”

Karan, TMO’nun piyasaya birden yüklü miktarda ürün vermemesi gerektiğini belirterek, “Bu satış eğer olacaksa da hasat dönemine kadar parça parça gerçekleştirilmelidir. Aksi bir durum, yeni sezon öncesi piyasanın alt üst olmasına ve fındık fiyatının dibe vurmasına neden olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

TMO tarafından teminat karşılığı FİSKOBİRLİK’e verilmeye başlanan 10 bin ton kabuklu fındığın piyasadaki fiyat oluşumuna olumlu etki ettiğine dikkati çeken Karan, şunları ekledi:

“TMO tarafından kilogramı 12 ile 14 lira aralığında alınan fındıkların bugünkü piyasa değeri 17,5 liradır. TMO hem stokunu koruyarak hem de FİSKOBİRLİK’e ürün vererek fındığın değerlenmesini sağlamıştır.” 

9 YORUMLAR

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Yorum sayısı
0 Yanıt sayısı
0 Takipçiler
 
En tepki verilen yorum
Hottest comment thread
9 Yazarlar
Osman GündoğduMehmet BeyÖzgür Öznur ArslanTurgut ÜnalAkapba Murat Kap Son yorum yazarları
  Abone Ol  
Bildir
Osman Gündoğdu
Ziyaretçi

Akepeye oyverin 30 teleolcak

Mehmet Bey
Ziyaretçi
Mehmet Bey

Merhaba hemşerilerim ordu ve ünyede fındık kaç liradan satılıyor

Özgür Öznur Arslan
Ziyaretçi

Fındık 5 tl olsun akp 1 parti olur

Turgut Ünal
Ziyaretçi

Sezon açılınca ne kadar düşeceğiniz göreceğiz. Fındık yokken 20₺ olsa kime fayda sağlar? Tabi ki köylüden ucuz alan stokçuya.

Akapba Murat Kap
Ziyaretçi

Antekler cok kotu cikiyor galiba

Bahri Çoban
Ziyaretçi

Köprüyü geçince 10 tl

İsa Aktaş
Ziyaretçi

Daha da düşsün
Akp nin oyu artar.

Mittat Yakamoz
Ziyaretçi

haramm kan olsun bizden 12 den.aldiniz 13 ten zehit.zikkim.olsun kim.yoyorsa hakkikizi

Saim Coşkun
Ziyaretçi

Ulan dış güçler seçime on beş gün kala olaçak işmi?