Fındık Fiyatları Artacak Mı?

6
3634

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 1 Kasım itibariyle, üreticilerden levant kalite fındığı 14 lira, Giresun kalite fındığı ise 14.50 liradan satın almaya başladı. TMO’nun müdahale etmesi ile birlikte serbest piyasada 12 lira olan fındık fiyatları yükselerek 13.50 lirayı geçti. TMO 1 Kasım itibariyle fındık alımına başlayarak, üreticilerden levant kalite fındığı 14 lira, Giresun kalite fındığı ise 14.50 liradan satın alıyor. TMO’nun alıma başlamasıyla birlikte serbest piyasada 12 lira seviyelerinde olan fındık fiyatı 13.50 lira seviyesini aştı. Yükselişe geçen fiyatların 14 lira seviyesinin üzerine çıkması beklenirken, fındığını satmayan üreticilerinde ürününü halen elinde beklettiği gözlendi.

SERBEST PİYASADA FİYATLAR OYNADI

TMO’nun müdahale alımıyla birlikte üreticilerin pazara fındık indirmeyi yavaşlattığını belirten fındık manavı Yılmaz Akelik, bazılarının ise fiyat açıklanmadan ürününü sattığını söyledi. TMO fiyatlarının serbest piyasa fiyatlarını etkilediğini vurgulayan Akelik, ”Fiyatlara etkisi olur, geç alınmış karar ama yerinde bir karar. Bir haftadır fındık almıyoruz, vatandaş bekliyor. Fiyatlar oynadı, benim beklentim 14 liranın üzerine çıkar. TMO eski fındık almayacak yeni fındık alacak. Eski fındıkta iç çürük olayı var. Kaliteye göre uyum sağlamıyor. Kaliteye göre fiyat geri geliyor. Gurbetçiler giderken fındığı sattı yada emanete bıraktı. Gurbetçi gitti fiyat açıklandı. TMO’nun açıkladığı fiyat erken olsaydı ben bile satmaz bekletirdim. Ama şimdi iş işten geçti, yapacak bir şey yok. Vatandaş fiyatların artmasını bekliyor.” şeklinde konuştu.

AÇIKLANAN FİYAT TMO’NUN TABAN FİYATIDIR

TMO’nun piyasada olmasının öneminin altını çizen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu ise şöyle konuştu:

”TMO fındık almıyorum dediğinde fiyatlar serbest piyasada aşağıya inmişti. ‘Alıyorum’ dediğinde ise fiyat 14 liraya doğru giden bir fiyat oldu. Bu sene TMO çok hassas davrandı, anında fiyat vermedi. İlk etapta girmiş olsaydı fiyat düşüncesi 13 liraydı. Bugün geçte olsa 14 lira fiyatla piyasa yukarıya doğru gidiyor. Üreticilerimizin yüzünün güleceğini düşünüyorum. TMO’nun 14 lira fiyat demesi artık fiyatın 14 liranın altına düşmeyeceğinin göstergesidir. Bu açıklanan fiyat TMO’nun taban fiyatıdır, bundan sonrada bu fiyattan aşağılara gelmeyeceğini gösterir.” 

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz