fbpx
Dünya Fındık Fiyatında Rekolte Oyunu

Fındık Fiyatında Rekolte Oyunu

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, Amerika’da açıklanan 2019 yılı tahmini fındık rekoltesinin yok sayarak ve yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşürmek için açıklanan bir miktar olduğunu söyledi.Açıklanan hayali rekolte miktarını değerlendiren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, tamamen kapitalist sistemden oluşan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’ nin Türk fındığı ve üreticisi üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini savundu.

GEÇEN YILDA 640 BİN TON AÇIKLAMIŞLARDI

Geçen yılda Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi tarafından Türkiye’ nin tahmini fındık rekoltesinin 640 bin ton olarak açıklandığını vurgulayan Karan, işlem gören ve ihracat rakamlarına bakıldığında açıkladıkları rekoltenin ellerinde patladığını, 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin 500 bini dahi bulmadığını ifade etti.

HER YIL BİLEREK YÜKSEK AÇIKLIYORLAR

Her yıl fındık rekoltesini oturdukları yerden 150-200 bin ton fazla açıklayan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi ve Türkiye’deki işbirlikçilerini dikkate almadıklarını belirten Karan, Türkiye’de fındık rekoltesi tespitinin Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde olmasına ve başka bir kurum tarafından açıklanmasının yasak olmasına rağmen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin de katıldığı bir toplantıda deklare edilmesine ise bir mana veremediklerini kaydetti.

Karan, rekolte miktarını Türkiye’de açıklamaya cesareti olmayanların Türk fındığı üzerinde baskı kurmasına asla ve asla müsaade etmeyeceklerini de vurguladı. Ziraat Odası Başkanı Karan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin “orta vadede hedefimiz 1 milyon ton fındık üretimi” açıklamasını da değerlendirerek, bozulmuş orman alanlarına kurulması planlanan fındık bahçelerinin kim tarafından kurulacağını, ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ nde yer aldığı gibi yabancılara fırsat mı verileceğini sordu

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pkk düşmanı Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
pkk düşmanı
Ziyaretçi
pkk düşmanı

bunları vatandaşa değil tarım bakanına anlatın