FINDIK
DİĞER

Fındık Fiyatında Çayda Olduğu Gibi Taban Fiyat Olsun

Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Bayrak: “Çayda taban fiyatı belirleniyor da fındıkta neden belirlenmiyor?

Beğen (1)Beğenme (0)
145

Fındık üreticileri fındığa taban fiyat belirlenmesini istiyor. Serbest piyasanın insafına bırakılmayacak kadar önemli bir tarım ürünü olan fındıkta bu sezon yaşananlar taban fiyatı elzem kılıyor. Yeni Bakan’dan bu konuda duyarlı olması ve taban fiyat uygulamasını getirmesi bekleniyor.

Fındığa taban fiyat belirlensin

Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Bayrak: “Çayda taban fiyatı belirleniyor da fındıkta neden belirlenmiyor? Trabzon’da fındık üreticileri yaş çay taban fiyatı olduğu gibi fındıkta da taban fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bugün beraberinde Ortahisar Muhtarlar Derneği ve Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Bayrak “Fındığı üreten çiftçi hakkını alamamakta, ama aracı, kırıcı, tüccar, ihracatçı, fabrikatör hepsi kazanmaktadır” dedi.

“Çayda taban fiyat belirleniyor da fındıkta neden belirlenmiyor?” diye soran Bayrak “Fındık rekoltesi bizzat fındık üreticisinin de içinde olduğu, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri tarafından belirlensin. Harmanda üreticinin yazılı beyanına da dayandırılarak tespit edilsin. Yıllardan beri yaşanan yalan ve talan ortadan kaldırılsın, biz üreticiler buna razıyız. Farklı kuruluşlarca fındık rekoltesi yüksek belirlenerek düşük fiyat politikasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

Fındıkta küllenme hastalığı iddialarına da göndermede bulunan Bayrak “Son yıllarda fındık borsalarının doğal olarak da Trabzon Ticaret Borsası’nın feryadı ‘Külleme hastalığı var, fındıkta külleme’ toplantısı yaparak fındık elden gidiyor yaygarası ile fındıkta yaşanan sömürüyü örtmekten başka hiçbir anlam taşımadığını da görüyoruz. Ülkemizde her ilçede örgütlenmiş binlerce Ziraat Mühendisi ve seçkin uzmanları ile çiftçinin emrinde olan Tarım Bakanlığı var. Onlar gerekli bilgilendirmeyi, ilaçlandırmayı ve diğer önerilerini köylere gelerek bizzat yapıyorlar. Kaldı ki külleme her yıl az da olsa görülen bir hastalıktır. Yoğunluğu az olduğu yıllarda ilaçlama gereği yoktur. İklim koşularına bağlı olarak bazı yıllar salgın yapar. İklim koşullarının normal gitmesi ve Tarım Bakanlığı, Ziraat Mühendislerinin teknik önerileri ile söner. Sahada olmayan fındık baronlarının bundan haberi yok. Profesör ünvanlı bir iki bilim insanı getirip üreticinin gözünü boyayıp korkutmaktan başka bir şey bilmiyorlar” iddialarında bulundu.

Fiskobirlik’in devreye sokulmasını isteyen Bayrak “Fiskobirlik sektöre mutlak hakim olacak, yasal, mali ve idari donanıma kavuşturulmalı, dünya markası olan fındığımızın sorunları çözülmeli, fındık üreticisinin yüzü gülmeli, fındık bahçesinin soruları ile gönüllü ilgilenmelidir.Kesinleşmiş yargı kararlarına karşın, Fiskobirlik olarak 2006 ürün bedellerinin karşılığının bu güne dek ödemediniz. 11 yıldan beri hak, hukuk tanımaz tutumunuz sorgulanıp, er geç bir gün hesap vermek zorunda kalacağınız günler gelecektir. Çiftçinin hakkını ödeyiniz. Fındık üreticilerinin, bağımsız olarak örgütlenmesini sağlayacak iç hukuk düzenlemeleri yapılmalı Ziraat Odaları, birlikler, çiftçi örgütleri demokratik yapılara kavuşturulmalıdır. Lisanslı Depoculuk faaliyetleri şirketlere kazandırmaya yönelik değil, fındık üreticilerinin yararına olacak şekilde etkin hale getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Beğen (1)Beğenme (0)

BU VIDEOLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sevgül karataş 20 Temmuz 2017 / 12:03 Cevapla

Çayda taban fiyatı belirleniyor da fındıkta neden belirlenmiyor?ve cok zor gelsinlerde bir sene toplasınlar ailesini toparlıyabilirse herkezin işi oluyor işçi bulamıyon bulsanda cok pahalı aldıgını işçi alıyor

Beğen (0)Beğenme (0)
ibrahim yalçı[email protected] 20 Temmuz 2017 / 12:02 Cevapla

çay yurtdışınamı satılıyor. fındık dolar üzerinden dışarıya satılıyor. taban dı tavandı anlamam , fındıkta katakülle var. AKP,den önce böyle şeyler yoktu. fiskobirlik bi senesi yüksek fiyat vermişti,ülkedeki fındık tüccarları fisko bunu nasıl verecek diye bağırmışlardı. ülkedeki tarım kooparatifleri içinde ,devlet aldığı kırediyi günü gününe ödeyen tek kurulu ş fiskobirlikti.sırf orayaıda ele geçiremedik diye fiskoyu bitirdiler..fiskbirlik , bu işin başına pazarlamadan anlayan iyi CEO, getirmeli..üretici fiskoya sahip çıkmalı,yoksa fındık bugün 8,75.tl yarın 6.tl,ye düşer.ağlamanın sızlamanın faydası yok. TMO,fındık alıyor kime satıyor fındığı bilen varmı.yurt dışınamı satıyor,yoksa tüccaramı satıyor..akp,gider fındık fiyatı değerini bulur,aynen su akar yolunu bulur misali,bukadar basit. fındık üreticileri bu iktidarı destekledikleri müddetçe daha çok ağlarlar. tabndı-tavandı vs .falan filan.

Beğen (4)Beğenme (0)