Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık Fiyatı Baskılanmak İstiyor!

Uluslararası Kabuklu Kuru Yemişler Birliğinin (INC) 2021-2022 sezonunda dünya rekoltesini 1 milyon 300 bin ton açıklarken Türkiye rekoltesini 790 bin ton, 95 bin ton devirle birlikte 885 bin ton olarak açıklaması tepki uyandırdı.

Google News

Son Dakika

BİZ İTİBAR ETMİYORUZ KİMSE DE İTİBAR ETMESİN

Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: ”Şu an rekolte açıklama dönemi değil. Bizim fındığın az ya da çok olması diye bir sorunumuz yok. Biz zaten ziraat odaları olarak çeşitli kuruluşlarla üretimin artırılması için çaba harcıyoruz. Ancak bizim rekolte açıklama tarihimiz temmuz ayının başıdır. Bunu bir komisyon çalışma sonrası açıklıyor. Bu komisyon da ihracatçılar da var. O zamana kadar da fındık rekoltesini etkileyecek kuraklık, dolu, fırtına gibi türlü işler var. Biz bu Uluslararası Kabuklu Kuru Yemişler Birliğinin (INC) tahminine itibar etmiyoruz. Üreticimiz dahil hiç kimse de itibar etmesin. Bu üreticiyi panikletmek için yapılan bir şey. Gelecek sezon fiyatında baskı oluşturmak için yapılan bir şey.” diyerek sözlerine devam etti.

 

TMO ALIMI SINIRLAMAK YERİNE YIL BOYU SÜRDÜRMELİ

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: ”Fındık bu ülkenin dünya çapında en önemli ürünü. Bu ürünü peşkeş çekmek isteyenlerle ilgili bu zaman kadar mücadele ettik, edeceğiz. Yazık. Dünyada en fazla ürünü biz üretirken biz söz sahibi değiliz. Türkiye’de bu uluslararası kartellerle iş birliği yapanları da üreticimiz adına kınıyorum. INC’nin açıklaması gelecek sezonun üzerinde algı oluşturmak için yapılan bir açıklama. Elinde yüzde 20 fındık olan üreticiyi panikletmek için yapılan bir davranış. Burada TMO’nun tavrı çok önemli. Fındık TMO’nun tavrına göre şekillenecek. TMO yıl boyu alıma devam etmeli. TMO son iki yılda çok güzel işler yaptı. Buna devam etmeli. Fındıkta ağustosta başlayan alım gelecek yılın temmuzuna kadar sürmeli.” konuşmasını bitirdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler