fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Fiyatı 15 Liranın Üstünde Olacaktır

Fındık Fiyatı 15 Liranın Üstünde Olacaktır

AK Parti Milletvekili ve MKYK üyesi Nurettin Canikli, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bulunun Eğribel tünelinde incelemelerde bulundu. “Şu an için tünelin önemli kısmını açtık ve inşallah bir yıllık içinde de hizmete açılmış olacak. Bizim de bildiğimiz birtakım çevreler özellikle ithalatçıları temsilen Türkiye’de bulunan ve onlar adına hareket edenler fındığın fiyatını olabildiğince aşağıya çekmek için sürekli olarak bu dönemlerde çalışma yapıyorlar”.

Tünelleri yerinde inceledikten sonra sahada gazetecilere açıklamalar yapan Canikli, “Toplamda 12 kilometre uzunluğunda altı, altı iki tüpten oluşan gerçekten muhteşem bir proje var karşımızda. Ege’ye, İç Anadolu’ya Doğu Anadolu’ya kolay ulaşımı sağlayacak olan, ticareti inanılmaz şekilde kolaylaştıracak olan bir proje ve şu anda hamdolsun ışıklar görülmüş durumda. Önemli kısmını açtık ve inşallah bir yıllık bir süre içinde de hizmete açılmış olacak. Bu açıdan başta Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Bizzat bu yatırımın başlaması Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile oldu” dedi.

“Fındığın fiyatının 15 liranın üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz”.

Fındık konusuna da değinen Canikli, fındığın sadece Karadeniz’de veya diğer illerde insanların geçim kaynağı olmasıyla ilgili değil aynı zamanda Türkiye açısından çok ciddi bir ihracat imkanı sunun bir ürün olması açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Sadece fındığın 2003’den sonra yıllık ortalama 1.8 milyar dolar civarında döviz kazandıran bir ürün olduğunu vurgulayan Canikli, “Tamamen yerli, dolayısıyla bu yönü ile son derce önemli. Şu an ürünler toplandı, kurutuldu ve fındık piyasası oluşmaya başladı.
Maalesef görüyoruz ki geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yine fındık üzerinden birtakım spekülasyonlar yapılmaya çalışıldı ve halende bunlar yapılmaya devam ediyor. Belirli çevreler özellikle ithalatçıları temsilen Türkiye’de bulunan ve onlar adına hareket edenler fındığın fiyatını olabildiğince aşağıya çekmek için sürekli olarak bu dönemlerde çalışma yapıyorlar. Bu konuda da bizim ciddi bir tecrübemiz oluştu ama 2003’den beri bu çabalarında hiç başarılı olamadılar bunu da söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

“Birileri bunu bıkmadan usanmadan fındığın fiyatını aşağı çekmeye çalıştıklarını ama yine başarılı olamayacaklar” diyen Canikli, “Biliyorsunuz önce fiyatı 11.5 lira olarak ilan ettiler Giresun kaliteyi bazı firmalar tabi böyle bir fiyatın oluşması söz konuş değil çünkü çok çok düşük bir fiyat yani bu sene rekoltede düşük, bütün bunlar dikkate alındığından fındığın fiyatının bir defa kendi düşüncemi söylüyorum 15 liranın üstüne çıkması gerekir. Ben bu rakamında üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Yani hiçbir müdahale olmasa bile özellikle rekoltenin düşük olması bu sene Giresun kalite fındığın fiyatının 15 liranın üzerinde gerçekleşeceğini göstermektedir” diye konuştu.

Üreticilere adımlarını bu sene daha dikkatli atmaları çağrısında bulunan Canikli, “ellerinde ki ürün kıymetli bir ürün hem kendileri açısından hem de ülkemiz açısından o yüzden fiyatında 15 liranın üzerinde olacağını tahmin ediyoruz dolayısıyla üreticilerimiz adımlarını buna göre atsınlar” değerlendirmesinde bulundu.

22 YORUMLAR

 1. bazı provakatör arkadaşlar atıp tutuyor karadeniz insanı çıkarcı değil milliyetçidir kendi canı yansada bağzı şerefsizler gibi devlete suç bulmuyor tamam fındığa istenilen değeri vermedi akp ama hangi parti o değeri verecek ki verse bile devleti bu şekilde yönetebilecekmi fındık 20 lira olsa ama karşılığında şuanki refahın olmasa neye yarar boş boş konuşmayın

 2. Şimdi ben fındık üreticisiyim bir kilo fındık satıp evime giderken kuruyemişçiden ikiyüzelli gram fındık anlamıyorum varın bu alışverişin matamatiğini siz yapın.

 3. Bu karadenizli 31 mart yerel seçimlerinde yine akp ye oy verecek. Fındık hiç para etmese yine verecek. Karadenizli balık hafızalı . Eser gürler sonra unutur. Gider akp yi sandıkta oy vererek ödüllendirir. Kendisi sürünür.

 4. Mesaj alındı falan diyorlarda şu an yapılanlar gösteriyor her şeyi bunlar keriz gene bize oy verirler mantığı ile fındık üreticisi iplenmiyor seçim gelince kimin akıllı kimin keriz olduğunu görceniz.

 5. bir ürün düşünün dünya piyasasının %70 ini Türkiye üretiyor ama fiyatını İtalyanlar ve Almanlar belirliyor. TMO da tanıdık biri ile fiyat için görüştüm abi çok baskı var en fazla 12 açıklanır diyor kimdir bu baskıları yapan devletin kurumuna müdahale edip çiftçinin hakkını gasp edenler bunda da mı FETÖ nün parmağı var Allah aşkına bu kadar mı sahipsiz bu millet ? Ordu’da sel felaketi olunca Sayın Cumhurbaşkanı Ordu’da konuşma yaptı dedimki tam zamanı çıkar şimdi bu doğal afeti geçirmiş insanların yüreğine su serper diye ama nerde…. tık yok
  ama kızmamak lazım Ordu’su Giresun’u Trabzon’u Düzce’si kısacası tüm Karadeniz Reis dedi bağrına bastı hiç yalnız bırakmadı ne zaman ihtiyacı olsa Karadenizli sahip çıktı Cumhurbaşkanı’na Reis diyesi ”NE İSTEDİYSE VERDİ” Karadenizli
  ama artık yeter milletin canı burnunda okullar açılacak işçiler gidecek hala fiyat yok size verilen kredi bitti genel seçimde milletin sandıkta verdiği mesajı aldık demiştiniz ya hani o iletim raporuydu asıl mesaj yerel seçimde bekleyin ve görün…

 6. Her ürüne yuzde 50 zam gelmişken findigin hala gecen senenin ölü fiatiyla can çekişmesinin tek sebebi findik üreticileri birligi ve ilgili oda baskanlarinin 3 maymunu oynamasidir.bu konuda kamuoyu olusturulmali amaaa nerdeeee.deveyee diken sizin gibilere böyle bakan yaranir.

 7. Cebbar efendi sen ya fındık tüccarısın ya da akp yöneticisi veya medya trollü sün. Fındık üreticisi olsan böyle bir yerlerine diken batmazdı. Köylü inim inim inliyor. Sen yandaş ve candaşlık peşindesin. Gerçekçi olalım 10 / 12 tl. ye fındık satmak zorunda kalmak kader midir.?

 8. akp dışındakiler ne halt edebiliyor söyle bakim. kılıçdaroğlu daha fındığın ne zaman toplandığını bilmiyor, haziran ayının başında, şimdi toplanmıyor mu diye yanındakilere soruyur.

 9. Ne gereği var üreticinin bir çoğu fındığını tüccarlar a verdi bile bu saatten sonra fiyatı aciklansa ne olur. Sezon başında açıklama diktan sonra çok mu zor fiyat açıklamak geçen sene 1 kilo fındık 1 dolardı bu senede taban fiyatı 1 kilo fındık 1 dolar deyin hadi ? TMO desene millet tüccara değil TMO ya versin fındığı `Tuccara veripte Nutella olacağına TMO ya verin Torku banada olsun deyin’

 10. Böyle bi mantık varmı ya fındık hasadı yapılalı 1 ay oldu daha fiyat belli değil tüccar kafasına göre istediği paradan aliyo vatandaş fındığı sattı yok pahasına şimdi devlet fiyat aciklicakmis….
  Cümlemi bitrmiyom anladiniz siz onu

 11. Üreticinin tek gecim kaynağı fındık okullar açılıyor çocuğuna kıyafet alacak devlet yetkilileri biranonce fındığın fiyatını belirlemeli fındık ucuza satıldıktan sonra üreticinin karı olmayacak yine tüccarlar kazanacak bu adamlar taş mı yesin satmayip

 12. karadenizli bunlara layıktır. 16 yıldır bu hükümet fındığa hiç sahip çıkmadı. körü körüne akp ye oy verdi. olacağı buydu. ben dâhil herkese oh olsun.

 13. Karadeniz fındık çiftçisi akp sevicisidir , AKP ye aşıktır. Fındık beş liraya gitse yine oyu akp ye verir. Bunun adına ” STOCKHOLM SENDROMU “denir. Başka söze gerek yok.

 14. fındık fiyatı. hasattan önce açıklanır. bizim türkiyede nedense fiyati tüccar belirliyor. o zaman devlet ne iş yabar. sadece konusulur vatandaş mağdur edilmeyecek. vatandaş a sahip cikma tüccar a tefeciye ezdir. sonra kalk vatandaş mağdur edilmeyecek de nasil olacak o is.

 15. Üretici mağdur herkes fındığını satmak zorunda acil devletimiz önlem almalıdır. Fındık üretici tüccarın insafına bırakılmamalıdır.

 16. Sen devlet olarak fiyat açıklama sonra yok öyle yok böyle Ağustos 28 olmuş ne devlet ne TMO piyasada yok tekelciler fındığı topluyor milletten 11 liradan devlette seyrediyor bu millet size bunun hesabını sorar. yazık ülkenin ihracat gelirini devlet kendi eliyle düşürüyor bu işte birileri bir filim çeviriyor er geç çıkar meydana kokusu…

 17. 8 ci ayda ürün toplanır paketlenir 9cu ay biddi hiç düşündünüz mü çiftçi bu işçi parasını nasıl verecek diye bu saatten sonra fiyat aciklamaniza gerek yok koylude fındık zaten kalmadiki 100,doksanı tuccarda artık yazik olsun size

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz