fbpx
Fındık "Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın"

“Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın”

Ordu Büyükşehir Belediyesi, “Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın” Projesini bu yıl da sürdürüyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler proje başvurularının 1 Haziran’da başlayacağını ve fındık yetiştiriciliğini profesyonel yönetilen bir işletme haline dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin en çok fındık üretilen ili Ordu fındık bahçeleri, ilaçlama ve gübre çalışmalarıyla hasat dönemine hazırlanıyor. Şehir dışında ikamet eden vatandaşlar da yeni fındık sezonunda Karadeniz’e gelebilmek için planlar yapıyor. Bu hazırlıklar devam ederken son üç aydır yaşanan korona virüs (covid-19) salgını önlemleri nedeniyle bahçe sahiplerini bu yıl işçi bulamama korkusu ve telaşı sardı.

“Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor”

Sosyal belediyeciliği önemseyen Ordu Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yılda “Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor” projesiyle farkındalık oluşturdu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, oluşturulan fındık master planının bu yıl geniş kapsamlı ikinci etabını başlatıyor. Bu yıl uygulanacak olan “Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın” projesi ile bahçe sahiplerine işçi, işçilere de bahçe işi bulmasına yardım edilecek, organizasyon eksikliğinin giderilmesinde etkili bir platform oluşturulacak.

Bu sezonki projede vatandaşların sağlıklarını korumak için planlamalar yapıldı. Mevsimlik tarım işçilerinin ateş ölçümleri yapılırken, kalacakları yerler de sezon öncesi ve sezon boyunca uzman ekipler tarafından dezenfekte edilecek.

Başvurular 1 Haziran’da Başlıyor

Bu projeden fındık bahçesi sahipleri, fındık hasat işçileri ve fındık hasat işçisi olmak isteyenler faydalanabilecek. Fındık bahçesi sahipleri, işçiler ve işçi olmak isteyenler, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başvuru için oluşturulan hattı arayıp platform merkezine ulaşarak kayıt ve talep oluşturabilecek.

1 Haziran tarihinde başlayacak ve fındık sezonu boyunca sürecek olan başvurular hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında 444 1 052 numaralı hat aranarak yapılabilecek. Başvuru ve kayıtları alacak olan Büyükşehir Belediyesi, bahçe sahipleri ve fındık işçisi gruplarını bir araya getirecek.

Kazan-Kazan Dönemi

Mehmet Hilmi Güler, Türkiye’nin en önemli ihracat kalemlerinden biri olan fındık sektörü üzerine master plan hazırladıklarını bildirdi. Geçen yıl uyguladıkları projeyi bu master plan kapsamında başlattıklarına dikkat çeken Başkan Güler, “Gerçekleştirdiğimiz projeler ile yeni bir sektör oluşturuyoruz. Hayata geçireceğimiz diğer etaplar sayesinde bu sektörü güçlendireceğiz. Fındık yetiştiriciliğini profesyonel yönetilen bir işletme haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Fındık bahçe sahiplerinin ve işçilerin daha fazla gelir sağladıkları, her iki taraf için kazan-kazan durumu oluşturan profesyonel fındık yetiştiriciliği ve fındıkta katma değeri yüksek çağdaş bir seviyeye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.​

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x