fbpx
Fındık Fındık Büfeleri İçin Kent Sembolü Doğru Tasarlanmalı !

Fındık Büfeleri İçin Kent Sembolü Doğru Tasarlanmalı !

Konuyu değerlendiren Alametifarika Reklam Ajansı kurucularından Uğurcan Aataoğlu:

Madem Ordu’da “Fındık Büfe” yapılacak, Trabzon’da “Hamsi Büfe”, Rize’de “Çay Büfe” yapsınlar. Büyük ihtimal yapılmıştır.

Bu anlayışla yapılan kentsel tasarım ürünleri yüzünden Türkiye’nin bütün şehirleri, kasabaları, meydanları çirkin yapıtlarla doldu.

Köftesi meşhur yer dev köfte heykeli, ekmeği meşhur yer dev ekmek heykeli, kirazı meşhur yer dev kiraz heykeli yaptırıyor.

Fikir zaten fikir değil, uygulamaları da kalitesiz. Şehrin seçilmiş yöneticilerinden kent vizyonuyla, görsel kimliğiyle, kent mobilyalarıyla dünya standardında işlere imza atmalarını beklemek en doğal hakkımız.

Yapılanları görünce bilenlerden destek almaları gerektiği çok açık. Bizim belediyecilere Batum’u örnek vermek isterim.

İstanbul’daki üniversitelerde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veren bir başka Ordulu tasarım uzmanı Ali Bakova:

‘Katılımcılık’, hem tasarımda hem sahiplenmede anahtar unsurdur. Tasarım ihtiyaçlarının belirlenmesinde kullanıcının ortak aklının belirlenmesi, tasarım alternatiflerinin oluşturulup katılımcı bir süreçle olgunlaştırılmasında, disiplinler arası yaklaşımın benimsenmesi en olumlu yaklaşımdır.

Ordu doğumlu bir tasarımcı olarak ben bu ‘büfe’ şehir mobilyasına şöyle yaklaşırdım. Önce büfe çalışanının ihtiyaçlarını çözerdim. Sonra içindeki ürünlerin vitrin, buzdolabı, depo alanlarını.

Bu yeni tasarlanacak ‘büfe’ şehrin değişik bölgelerine konumlandırılacağı için, toprak, asfalt, beton gibi her zemine montaj kolaylığı olabilmeli. Ordu denince ilk akla gelen “fındık” şeklinde bir ‘büfe’ tasarlanması biraz zorlama bir yaklaşım.

İstanbul’da çeşitli reklam ajansı ve mimari şirketlerde tasarımcı olarak çalışan bir diğer Ordulu tasarım uzmanı Ercan Çilingir:

Fındıklı çikolata ürünlerinin satılacağı bir büfenin fındık şeklinde olması, bir kasabın et şeklinde olması gibi bir şey.

Bu gözlerimizi acıtacak bir durum. Görenler ‘ne güzel fındık büfe yapmışlar, önünde fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşayım’ demezler.

Fındığı temsil eder belki ama Ordu’yu temsil edebilir mi hiç sanmıyorum. Bu tip projeler için tasarım problemini daha geniş bir açıdan ele alabilecek ekiplerle çalışmak gerekiyor.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir