fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Borsası Açılıyor

Fındık Borsası Açılıyor

“FINDIK FİYATINI ALICI VE SATICI BELİRLEYECEK”

Kahraman, yıllardır tartışılan fındık borsasının alt yapısı niteliğinde olacağını kaydederek, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bazı zirai ürünlerde bu tür borsalar bulunduğuna dikkat çekti. Kahraman, “Zamana bağlı olarak kurumsallaşacak bu sistem Türkiye’de farklı zirai ürünler için bazı Ticaret Borsaları bünyesinde mevcuttur. Özellikle ‘kesme çiçekçilik’ ile ‘yaş sebze ve meyve’ sektörlerinde ‘mezat’ biçiminde uygulanabilmektedir. Kentimizin geçmişindeki ‘Tahıl Pazarı’ kültüründen feyiz ve cesaret alarak fındık sektöründe bir ilk olacak bu sistemi kurmak adına üyelerimiz, üreticilerimiz ve tüm paydaşlarımız ile birlikte çalışacağız. Alıcı ve satıcıyı, aleniyet ilkesi ve objektiflik kriteri ile bir araya getirerek arz ve talebi disipline olmuş piyasada buluşturacağız. Bu sayede sürekli telaffuz edilmekte olan piyasa fiyatı su götürmez bir realiteyle teşekkül etmiş olacaktır” dedi.

“FINDIK SATIŞINDA ELEKTRONİK DÖNEME GEÇİLİYOR

Kahraman şöyle devam etti: “Özellikle borsalar ve borsa üyeleri hakkındaki asılsız ve ağır ithamları ortadan kaldıracak bu sistem sayesinde üreticilerimiz de ürünlerinin hakettiği fiyatı bulmasına yardımcı olacak ve mülkiyetine sahip oldukları ürünleri için bir fiyat belirleyip de pazarlık edebilecekleri imkân ve zemin yakalamış olacaktır. Satış salonuyla başlayan projemizin bu ilk adımından sonra ‘e-fındık’ olarak kavramlaştırdığımız elektronik ortamda fındık alım satımına başlanacak yatırım için de kolları sıvadık. Yani borsacılığı elektronik ortama taşıyacak, tüm dünya için alıcı ve satıcı portalı oluşturacağız. Sürece yayılacak ve ihtiyaca, talebe göre şekillenerek kurumsallaşacak olan sistemin sektöre hayır getireceğine inanıyoruz.”

“FINDIK FİYATLARINDAKİ SPEKÜLASYONLARA SON VERECEĞİZ”

Fındıkta fiyatında ki tartışmalara son vermek için bu tür ilk adımları atmaya devam edeceklerini belirten Kahraman, “Biz ne Amerika’yı yeniden keşfetme gafleti içindeyiz ne de elimizde sihirli bir değnek olduğu iddiasındayız. Ülkemiz ve bölgemiz realiteleri içince fındıkta yaşanan, özellikle fiyat eksenli, sorunların spekülasyon ve manipülasyon iddialarına mahal vermeyecek şekilde ortadan kaldırılmasının yollarının arayışı içindeyiz. Başta üreticilerimiz olmak üzere, üretici temsilcilerimiz olan paydaşlarımız ile borsamızın güzide üyelerine hayırlar getireceğine inandığımız bu yeni süreçte kamuoyuyla iç içe ve yüz yüze olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

1 Yorum

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum sayısı
0 Yanıt sayısı
0 Takipçiler
 
En tepki verilen yorum
Hottest comment thread
1 Yazarlar
Enes Son yorum yazarları
  Abone Ol  
Bildir
Enes
Ziyaretçi
Enes

Emeğimize yazık adam gibi açıklayın artık