Fındık Bahçeleriyle Karadeniz Yemyeşil

1
8

Her zaman olduğu gibi ilkbaharın etkileri Karadeniz Bölgesinin tüm canlılığını ve yeşilliğini ortaya çıkarmaya başladı. Karadeniz özellikle yeşilliği ve doğallığı ile dikkat çeken bölgemiz. Bu zenginliği dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Havaların düzelmesi ile birlikte uçsuz bucaksız bir yeşilliğe sahip olan Karadeniz Bölgesi’nde bulunan yaylalar, şelaleler de iyice ortaya çıkmaya başladı. Yükseklerde bulunan karın erimesi, derelerde ki debinin yükselmesine sebep olarak canlılığı daha da arttırıyor. Bu konunun insanları daha da Karadeniz’e çektiğini söyleyen Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Acar, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için muhteşem bir ortam olduğunu ekleyerek, “Bir yayla düşünün ki otantik evleri, akarsuları, şelaleleri, çayırlarıyla her türlü güzelliği barındırıyor. Tabii herkes de bu güzellikleri görmek için dört mevsim bölgeye geliyor. Bölge her mevsim ayrı güzel. İnsanlar her gün sosyal medyada Karadeniz’in güzelliklerini paylaşıyor. Samsun’un yaylalarından da birçok kişinin fotoğraf paylaştığını biz görüyoruz. Bu da yaylaların tanıtımına olumlu etki yapıyor.” şeklinde konuştu. İlkbaharda dikkat çeken bölge, dört mevsim ayrı bir güzellik taşıyor.

Karadeniz Bölgesinin yeşilliği ile anıldığı kadar fındığında ana bölgelerinden biri olduğu biliniyor. Bu coşkulu bahar açılışı ile birlikte fındık bahçeleri de iyice canlanarak bu şölene ortak oldu. Bu ekonomik değerinde canlanmasından bahseden Acar, “Samsun’da özellikle doğu ilçelerimizin tamamı fındık bahçeleriyle kaplanmış. Baharla birlikte doğanın yeşillenmeye başlaması fındık ağaçlarını da yeşillendiriyor. Ormanlarımız, özellikle fındık bahçeleri sayesinde yeşil bir deniz gibi görünüyor. Doğada yeşilin her tonunun bulunması, bölgemize doğaseverlerin gelmesini sağlıyor. Biz de bunu fırsata çevirerek Karadeniz’in yeşilini dünyaya tanıtıyoruz.” ifadelerini kullandı. Fındığın uluslararası bir ürün olması ile aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin de dünyaya tanıtılmış olduğunu sözlerine ekledi.

Şelale ve ırmakların debi artımı sonucu daha coşkulu bir hale gelmesinin de ortamı daha canlı ve güzel hale getirdiğine değinen Acar, Salıpazarı ilçesindeki Karacaören Şelalesi’nden bahsederek, “Salıpazarı’nın en önemli turistik değerlerinden biri olan Karacaören Şelalesi’nin bulunduğu yerde bitki örtüsü, ormanlık alanlar ve fındık bahçelerinden oluşmaktadır. Şelale çevresindeki ormanda kayın, kızılağaç, gürgen, kestane, taflan gibi Karadeniz bitki kuşağına ait ağaç ve bitkiler bulunmaktadır. Yeşilin bağrından çıkan ve 85 metre yükseklikten düşen Karacaören Şelalesi, turizm açısından önemli bir değerimiz. Şelaleyi tanıtmak için çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Özellikle debisinin yüksek olduğu bahar aylarında yabancı turistleri Salıpazarı’na ve şelaleye çekmek içi tanıtımlar yapacağız.” açıklamasında bulundu.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz