Fındığını Kesti Solucan Gübresi Üretimine Başladı

0
4

Organik solucan gübresi alanında başarı yakalandı. 2 sene önce bu konuda araştırma yaparak solucan gübresi işine giren Ordu’nun Fatsa ilçesinde fındık üreticisi Erkan Güzeldemirci bu işte başarıyı yakaladı. Böylelikle özel bir sera kurarak seri üretime başladı.

37 yaşındaki fındık üreticisi Erkan Güzeldemirci 250 metrelik bir alanda bulunan fındık bahçesinde ki fındık ağaçlarını keserek kurduğu sera ile birlikte seri üretime geçti. Solucan gübresi işinde hedefinin bu alanda daha büyük bir gelişime ulaşarak bu alanda istihdam sağlayabilmek olduğunu açıklayan Güzeldemirci solucan gübresinin aynı zamansa verimli bir organik gübre olduğunu söyleyerek, “Köyümde toprakla ilgili ne yapabilirim diye düşünürken araştırmalarım neticesinde bu sektör karşıma çıktı. Geçerli bir iş olduğunu düşündüm ve daha detaylı arama yaptım. 1 yıl boyunca fizibilite çalışmaları gerçekleştirdim. Sonucunda organik solucan gübresinin toprağa ve mahsule büyük faydası olduğunu gördüm. Toprağın verimi artmış oldu bu sayede. Daha önce toprakta kullanılan kimyasal gübreleri arındırma özelliğine sahip bir gübredir solucan gübresi. Bitki köklerini besliyor, yapraklarını güçlendiriyor. Hangi mahsulde kullanılırsa en az yüzde 50 verim artışı gösteriyor. 2 yıldır bu sektörle ilgileniyorum. Aylık 3 ile 4 ton arası solucan gübresi üretimi sağlıyorum. Kendi fındık bahçemde ilk denememi yaptım. Sonrasında yüksek rakımlı Aybastı ilçesinde patates mahsulünde denedik. Benim bahçemdeki verimi gören yöre halkı benden solucan gübresi talep ettiler ve onlar da bahçelerine uyguladılar. Bölgemizde yavaş yavaş yaygınlaşıyor” açıklamasında bulundu. Fındık üreticisi bu konuda yapıtığı araştırmaları ve başarıya ulaşacak şekilde çalışmasını anlattı.

“Bunun İçin Fındık Bahçemi Kestim”

Üretim aşamasına başlamasıyla ilgili süreci anlatan Güzeldemirci, fındık bahçesinden vazgeçtiğine değinerek, “Bu işi yapmak için kapalı bir alan gerekiyor. Solucanlar kapalı alanlarda organik gübreyi üretiyorlar. 250 metrekarelik bir fındık bahçemi kesip izolasyonlu, yalıtımlı bir sera kurdum. Bu işteki hedefim, solucan gübresi kullanımını yaygınlaştırıp gelecek nesillere daha organik ve sağlıklı ürünler yedirmektir. Vatandaşlar, solucan gübresinin öneminin farkına varırlar ve kullanırlar. Solucanların ana gıdası büyükbaş hayvan gübresidir. Bunun yanında evsel atıklar ile sebze ve meyve atıkları da vererek besliyoruz. Hedefim işimde daha da başarılı olmak ve bu alanda büyük yatırımlar yaparak istihdam yaratmaktır.” ifadelerini kullandı. Yaptığı bu çalışmalarla insanların da solucan gübresinin önemini farkettiklerini ve bu alana yönelmeye başladıklarını sözlerine ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz