fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Fındığın Kurtuluşu Lisanslı Depolarda

Fındığın Kurtuluşu Lisanslı Depolarda

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, lisanslı fındık depolarının kalite ve verimin yanında fiyat istikrarının sağlanması yönünden önemli olduğunu ve fındığın geleceğinin kurtuluşunun lisanslı depolarda olduğunu söyledi.

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük yapmış olduğu açıklamada, fındıkta Türkiye’de ilk kez lisanslı depo projesinin GTB tarafından uygulanan proje ile 2017 senesinde hizmete girdiğini ifade etti. Daha önce denenmemiş ve uygulanmamış bir projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Bölük, lisanslı depoların gelecek senelerde fındık bölgelerinde yaygınlaşacağını umduklarını aktardı.

Lisanslı depoların Türk fındığının kalite ve veriminin korunması konusunda büyük rol oynadığını bildiren Bölük, “Fındığın geleceğinin kurtuluşunun lisanslı depolarda olduğunu söylemem lazım. Kıymetli bir ürünümüz var. O kıymete matuf şekilde saklamak, korumak gerekiyor. Oysa hale hazırda saklama yöntemleri kıymetli bir ürünü saklar mahiyette değil. Zira eylül ayında depoya konulan bir ürünü mart ayında geri aldığımızda ortalama 1 ile 1,5 randıman kaybı yaşar. Artı yüzde yarım civarında da fire kaybı yaşamakta.” dedi.

Özel oluşturulan depolama ve saklama koşullarıyla lisanlı depoların uzun süre fındıkların bozulmadan korunmasını sağladığını kaydeden Bölük, “Lisanlı depoya ihtiyaç var. Çünkü lisanslı depolar bu tür kayıpların oluşumunun önüne geçen sistemdir. Üreticilerin ürününü lisanslı depoya teslim etmeleri için gayretlerimiz sürüyor. Türkiye’nin hem üretim hem de dünya pazarındaki liderliğinin sürmesi için lisanslı depolar büyük rol üstlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilere Birçok Fayda Sağlayacak

Lisanslı depoların çiftçilere birçok yarar sağlayacağını ve depoya fındık teslim eden çiftçilerin %2 stopaj vergisinden muaf olacaklarını söyleyen Bölük, “Serbest piyasada %2 stopaj var. Onu üretici karşılıyor ama lisanslı depoya teslim edilirse devlet karşılıyor. Dolayısıyla %2 üreticinin cebinde kalıyor. İkinci avantaj, fındığını hemen satma mecburiyeti ortadan kalkıyor. Üretici lisanslı depoya ürününü teslim ederse aldığı ELÜS senedi ile paraya ihtiyacı varsa ziraat bankasından 9 ay 0 faizle kredi kullanabiliyor. Fiyat istediği noktaya geldiğinde satıp kredisini kapatabilir. Bu da büyük bir avantaj.” şeklinde konuştu.

Nakliye ve hamaliye ücretlerinin yanında lisanslı deponun 6 aylık kirasını da devletin karşıladığının altını çizen Bölük, “Dolayısıyla ürününü daha iyi değerlendirme ve daha iyi fiyata satma imkanına üretici ancak lisanslı depo ile sahip oluyor.” çıkarımında bulundu.

“Fiyat Üzerindeki Baskıyı Kaldırmış Olacağız”

Fındıkta en önemli problemlerden birinin de ’emanet sistemi’ olduğunu ifade eden Bölük, lisanslı depo ile emanetin de önüne geçileceğini söyledi. Yeni mahsul fındık sezonunun ilk dönemlerinde pazara hızlı bir şekilde ürün inişinin gerçekleştiğini, bunun önemli bir kısmını da emanete bırakılan fındıkların oluşturduğunu kaydeden Bölük, “Fiyatın üzerinde sezon başlarında çok hızlı arz yaşıyoruz. Yaklaşık %70 oranındaki fındık emanet ya da satarak pazara iniyor. Lisanslı depoya bu emanetleri çekebilirsek fiyat üzerindeki baskıyı kaldırmış olacağız. Siz ürününü A ya da B firmasına bırakacağınıza lisanlı depoya emanete bırakıyorsunuz. Ürün sizin adınıza burada duruyor. Emanete inen fındık kullanıma açıktır. Burada piyasaya olan arz fazlalığını önlüyorsunuz. Emanet ile fiyattaki baskıyı önlüyorsunuz. Ne zaman üretici ürününü satarsa ürün o zaman piyasaya giriyor.” dedi.

Hem fındığın hem de üreticinin yararına olan lisanslı depoların fındık bölgelerinde hızlı bir şekilde yaygınlaşması gerektiğini dile getiren Bölük, “Üreticilerin de artık fındıklarını lisanslı depolara teslim etmeyi öğrenmeleri lazım. Aksi takdirde fındığımızı yine eski tarzda devam edersek ürün ve kalite kaybı yaşayacağız, çeşitli zararlara uğrayacağız. Dolayısıyla biz üreticilerimizi Giresun’da ilk örneği olan lisanslı depoya bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments