Fındığın Konu Olduğu “Fındık Veresiye” Filmi Geliyor

1
3

Geçtiğimiz yılın sonlarında fındık üreticisinin konuk olduğu fındığın da işlendiği bir filmden bahsetmiştik. Ordu ilinde çekilen “Fındık Veresiye” filminin fragmanı yayınlandı. Film birbirini seven iki gencin evlilik yolunda yaşadığı yöresel geleneklerin sorun olmasını anlatıyor.

Yönetmen koltuğuna Afgan asıllı Fatema Khawari’nin oturduğu, senarist ve yapımcılığını Samet Kılıç’ın üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Anıl Bayrak yaptı. Komedi unsurları da bulunan filmde ağırlıklı olarak yöresel konular ve gelenekler de işlendi. Çekilen filmde gönüllü insanlar bir araya geldi. Filmin hem senaristin hem de yapımcısı olan Samet Kılıç filmle ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıç, “Bu film bizim için çok şey ifade ediyor. Biz, toplumumuzun içinde varlığını devam ettirdiği kültür ürünlerinin çok zengin olduğuna ve bunların aktarıma muhtaç olduğuna inanıyoruz. Nitekim birçok geleneğimiz unutulmuş, unutulmak üzere veya sahip çıkılmaz ise unutulacak. Dolayısıyla biz bunları asrımızın gereçleri olan medya yöntemiyle gelecek nesillere ulaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Özellikle unutulmuş gelenekleri hatırlatmaya çalıştıklarını ve sahip çıkmak istediklerini söyledi.

Sadece Ordu’da Değil Tüm Türkiye’de Uygulanabilir

Türkiye bir çok kültürel çeşitliliğe sahip bir ülke. Her vatandaşa bu kültürü ulaştırabilmek çok önemli. Kılıç, kültür aktarımı ile ilgili olarak, yeni bir akademik yöntem geliştirdiklerini söyleyerek “Biz bu projeyi Ordu ilinde örnek olarak uyguladık. Tüm Türkiye’de uygulanabilir. Eğer bizden bu konuda bir destek istenirse bütün illerde uygulayabiliriz. Kendi kültürel ögelerini derleyip film haline getirebiliriz” açıklamasında bulundu.

Filmin yönetmeni Khawari ise,  “Gerçekten güzel bir hikaye, Türkiye’de ses getirecek bir yenilik. İzleyenler eminim çok beğenecekler” diye konuşarak, projenin konusu itibariyle çok heyecanlandığını ve severek kabul ettiğini dile getirdi. Fragmanı yayınlanan filmin Mart ayında gösterime girerek meraklı izleyicisi ile buluşması bekleniyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz