Perşembe, Mayıs 13, 2021
8.4 C
Istanbul
Ferrero Mutlu Bayramlar Diler

Fındığa TMO Hayat Verecek!

TMO’nun 30 Nisana kadar uzattığı alım süresi bu hafta sona eriyor. Üretici temsilcileri ise üretici ve ülkenin menfaatleri için TMO’nun Temmuz’a kadar alıma devam etmesi gerektiğini belirtiyor.

Google News

Son Dakika

REKOLTE DÜŞÜK FİYAT DA DÜŞÜK

Geçen temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye fındık rekoltesini tahmini olarak 665 bin ton olarak açıklandığında herkes işlerin yolunda gideceğini tahmin ediyordu. Hatta bu rekolte tahminini fazla bulup tepki gösterenler de vardı. Umutlar güçlüydü çünkü fındık azdı. Dahası kaliteli ürün vardı ve bir kaç ay öncesinde serbest piyasada fındık fiyatı 26-27 liraya kadar yükselmişti. Hatta firmalar TMO elindeki fındığı alabilmek için kuyruk oluşturmuştu. TMO alım fiyatını 22 lira olarak açıkladığında ise bir parça düşük olduğu gerekçesiyle tepki gösterilse de umutlar sebebiyle çok üzerinde durulmadı.  Bu yıl için serbest piyasada fındık fiyatı için beklenti 30 liraydı ancak fiyat 26 lirayı bile görmedi en fazla 25,50 liraya yükseldi.

TMO İÇİN KÜLFET DEĞİL ÜRETİCİ İÇİN ELZEM

Bu günlerde ise serbest piyasada fındık fiyatı 21 lira. Hala elinde ürün olan üretici var. Fiyatın düşük olması üreticini canını sıksa da üretici temsilcilerine de hareketlendirdi. Konu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan tarafından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu toplantısına taşındı. İstek ise tek: ‘TMO alım tarihini 30 Nisan’da sonlandırmamalı.’ Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ile Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça da bu görüşü savunuyor ve ekliyor: “Bunun TMO’ya artı bir maliyeti de olmaz. Ancak üreticiye ve bu yıl hak ettiği değeri görmeyen Türk fındığına büyük katkısı olur. Üretici de moral olarak çökmez.’ sözleriyle konuşmasını bitirdi.

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
A. Haluk onal
A. Haluk onal
30 Nisan 2021 15:49

Hayal satiyorlarrr hayal!

İsmail Hakkı uzun
İsmail Hakkı uzun
28 Nisan 2021 22:23

Sayın: ZİRAAT ODASI Başkanları Bu sezon bitti sayılır. üreticinin elinde hatrı sayılır bir ürün olmadığını sağır sultan biliyor TMO Alim yapsın tabii
Ama önümüzdeki sezon nasıl bir önlem alınmalı kimse konuşmuyor.sayın ZİRAAT Odası başkanları Gelecek sezonu dahi gündeme almalısınız 2008.de olduğu gibi fiyat güncellemek için ve dahi T.M.O emanet kabulü için bakanlığa ve yetkili mercilere yüksek sesle duyurmalı uzun yıllardır fındık mahsülü devlete külfet değil hatta gelir sağlamakta. Dolayısı ilâ baronlar değil devletmimiz kazansın böylece üretici madur olmasın T.M.O alım için Önü kesilmesin
SAYGILAR
İ.H.U

A. Haluk onal
A. Haluk onal
Reply to  İsmail Hakkı uzun
30 Nisan 2021 15:50

Onların akli eksik mi ?

Fındık Market

Benzer Haberler