fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

Ferrero’ya Destek Var Fındık Üreticisine Yok

Google News

Son Dakika

Fındık Bahçelerinde 1 Milyar Kazandıran Model!

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üretiminde bir dekarda sağlanan 21 kilogramlık verim artışının, üretim alanı ve...

Bakan Pakdemirli’den Müjde!

Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2020 yılında toplam bitkisel üretimimiz bir önceki yıla...

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

GÜCÜ KALMAYAN ÜRETİCİ BOYUN EĞMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR

Sol Parti Ordu İl Başkanı Turgay Bekgöz, şu ifadeleri kullandı: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kasım 2020 dönemi yatırım teşvik belgesi resmî gazetede yayınlandı. Buna göre, 2020 yılında fındık tekeli İtalyan Ferrero’ya 667 milyon TL teşvik verilmiş. Fındık üreticisi her tür destekten yoksun bırakıldı. Taban fiyatı belirlenmesine son verildi, destekleme alımları ve üreticiye destekler kesildi. Üretici korumasız bırakıldı. Fındıktaki tüm yetki İtalyan tekeli Ferrero’ya devredildi. Ferrero, fındığın her aşamasının belirleyeni haline geldi.”

2020 yılında kamu kaynaklarından 667 milyon aktarılan Ferrero, fiyatını belirleyerek ucuza aldığı fındıklardan milyon dolarlar kazanıyor. Üretici ise üç kuruşa razı ediliyor. Ferrero yalnızca fındık almıyor, satın alma ve kiralamalarla kendi üretim tekelini de oluşturuyor. Üretecek gücü kalmayan köylü bu emperyalist şirkete boyun eğmek zorunda bırakılıyor.

YERLİ VE MİLİ MİSİNİZ?

“Fatsa’dan başlayan ve tüm bölgemizi kuşatmayı hedefleyen altın madenciliği ile toprağımızı, havamızı, suyumuzu zehirliyorsunuz. Ekmeğimizi çıkardığımız toprakları, ürettiğimiz ürünleri emperyalist tekellere peşkeş çekiyorsunuz. Sonra ‘yerliyiz ve milliyiz’ diye mangalda kül bırakmıyorsunuz! Köylüyü perişan eden, borç içinde bırakıp tarlasına tapanına, traktörüne el koyan bu köhnemiş saltanattan ve onların milyonlarca liralık teşvikleriyle büyütülen emperyalist tekellerin pençesinden ülkemizi kurtarmak için mücadele edeceğiz.”

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ozkan
Ozkan
10 Ocak 2021 14:19

Orhan Yasa kimsin bilmiyorum ama yazdıklarını okuduktan sonra da herşeyi bildiğini sana merak edip araştırma yapmayan bir tip olduğun belli oluyor bu yüzden kim olduğunu hiç merak etmiyorum.
Adamın solculuguna ne satasiyorsun burda fındık konuşuluyor.
Ferrero o desteği aldıysa Türkiye’ye Nutella üretim tesisi açmasi gerekmektedir.Boyle bir şey duymadık, fındık kırma fabrikası acicakmis ztn Türkiye’de 170 daha kırma fabrikası var ve bunun 50 tanesi iş yetersizliginden dolayı yarı zamanlı calisiyor.
+ferrero İtalya’nın en zengin adamı ,
onun desteğe ihtiyacı mi var?
Ferrero ne kadar vergi ödüyor Türkiye’de bunları sormak araştırmak lazım, pek vergi ödemeyi seven bir aile değiller.Babasi İtalya’da vergi ödememek için her gün albadaki fabrikalarına montecarlodaki evinden helikopterle gidip gelirdi.Ztn ülkesinde vergiler yüksek diye luxemburga taşımış ana merkezini , kendi ulkesine hayri olmayanın bizim ülkemize hayri olmasını beklemek sadece saflikdir.

Orhan YAŞA
Orhan YAŞA
8 Ocak 2021 17:15

Allah devlete zavel vermesin. Bizler butun destekleri aliyoruz. Allah baskanimiza saglik ve uzun ömür versin onu vatan hainlerinin iftiralarndan korusun. Basimizdan eksik etmesin.

Orhan YAŞA
Orhan YAŞA
8 Ocak 2021 17:10

Biz milliyiz ya sizler millimisiniz. Sizn zihniyet 1950 yillarina kadar bu milletin sirtinda asalak gibiydiniz. Milletin kumesindeki tavuguna kadar goz koydunuz. Sizin doneminizi cope attik. Bu millet sizin gibileri cok iyi anladi. Gecti borun pazarı sur eşeğini Niğdeye.

Fındık Market

Benzer Haberler