DİĞER

Ferrero’da Hedef Fındıkta Verim ve Kalite

Türkiye’de son zamanlarda fındık verimi ve kalitesi oldukça fazla tartışma konusu oluyordu. Bu konuda bir çok çalışma ve uygulamalar yapılıyor. Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy bu konuda yürüttükleri Değerli Tarım Uygulamaları ile fındıkta verim artışı olduğunu söyledi.

Ferrero’da Hedef Fındıkta Verim ve Kalite
Bu haber 03 Ocak 2018 - 14:28 'de eklendi.

Türkiye’de son zamanlarda fındık verimi ve kalitesi oldukça fazla tartışma konusu oluyordu. Bu konuda bir çok çalışma ve uygulamalar yapılıyor. Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy bu konuda yürüttükleri Değerli Tarım Uygulamaları ile fındıkta verim artışı olduğunu söyledi. Yaklaşık 5 yıldır sürdürülen uygulama ile fındık veriminin yüzde 30 oranında arttığını ifade eden Arısoy, “Türkiye’nin eşsiz doğasında yetişen fındıkların mevcut kalitesi ve aromasını gözle görülür bir şekilde yükseltiyoruz” açıklamasını yaptı.

Fındık Daha da İyi Hale Gelecek

Fındıkta verim ve kalitenin yükselmesi ile randımanda da artış oluyor. Uygulamada seçilen örnek bahçelerde yetiştirilen fındık ile kendi haline bırakılan fındık bahçelerinden toplanan ürün arasında fark oluyor. arada oluşan bu farkın uygulamaların işe yaradığını gösterdiğine dikkat çeken Arısoy,  “Gübreleme, budama, ilaçlama, hasat, kurutma ve iyi sosyal uygulamalar üzerine kurulu sistem, Türk fındığında kaliteyi ve verimi arttırıyor. Böylelikle uluslararası rekabetçilik, kârlılık ve sürdürülebilirlik noktasında Türk fındığının güçlü olması sağlanıyor. Türkiye’nin eşsiz doğasında yetişen fındıkların mevcut kalitesi ve aromasını gözle görülür bir şekilde yükseltiyoruz. Örneğin, fındığımızdaki en büyük sorunlardan biri olan gizli çürük ve vuruk da çok ciddi düşüşler sağladık. Bunu model bahçelerden elde edilenle, normal alanlardan alınan fındıkları yan yana koyduğunuzda farkı bariz bir şekilde görebiliyoruz. Örneğin Ordu’daki model ile normal bahçeden hasat edilen fındıkları giyotinle keserek test ettik. Model bahçede doluluk oranı daha yüksek, iç boşluk az, randıman yüksek. Son derece beyazımsı. Çürük adeta yok. Diğerlerinde ise tam tersi bir durum söz konusu.” ifadelerini kullandı. Fındıkta verim ve kalitenin artışı ile ihracat rakamlarında da fark oluşacağı yorumu geliyor. Örnek bahçelerden alınan örnek üründe çürük oranı neredeyse sıfıra yakın. Bu da yapılan uygulamayı daha değerli bir hale getiriyor.

Gençlerin Fındığa ilgisi Artmalı

Fındık konusunda sürekli sorunlar gündeme geliyor olmasına rağmen Türkiye hala üretim konusunda ki liderliğini koruyor. Dünya fındık üretiminde yüzde 71’lik pay ile birinci sırada yer alan Türkiye verim açısından aynı sırayı koruyamıyor. Bu sebeple fındığa özen gösterildiği takdirde fındık Türkiye için vazgeçilmez bir maden halini alırken, dünya için de Türkiye vazgeçilmez olmaya devam edecek. Arısoy 6 ilde 69 ziraat mühendisi ve 22 sosyal çalışma uzmanı ile devam ettirdikleri çalışmalarda, koydukları hedeflerden bahsetti. Arısoy, “Gençlerin fındık tarımını iyi gelir getiren, tam zamanlı bir iş olarak kabul etmesini sağlamak ve böylelikle kırsaldan kente göçü engellemek. Bakımsızlık ve miras paylaşımı nedeniyle kayba uğraması muhtemel arazilerde fındık üretiminin devamlılığını sağlamak. Modern tarım tekniklerinin uygulanmasıyla birlikte, ilaç, gübre, makine, hizmet gibi pazarların büyümesine katkıda bulunmak. Makineli tarım ile maliyetleri azaltmak, rekabet şansını daha da arttırmak.” diye konuştu.

Fındık tarımının gençler için bir iş olarak görülmesi ve bunu ekonomik gelir kaynağı olarak görerek ilgilerinin artması çok önemli. Bu kadar büyük önem taşıyan bir ürünün gelecek süreçlerde aynı önemi göstererek sürdürülmesi ülke ekonomisi açısından da büyük önem taşıyor.

 

Beğen (1)Beğenme (0)

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 0 tepki verildi.

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

20 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Halit Gedikli 4 Ocak 2018 / 07:43 Cevapla

Siktirsin gitsin ülkemizden

Beğen (0)Beğenme (0)
Ali Fikri Albayrak 4 Ocak 2018 / 00:09 Cevapla

Eyyyyyy ferrero bizde bol ürün var fiyat ver fiyat akıllı ol bir kilo findik alamazsin

Beğen (0)Beğenme (0)
Resul Ceviz 3 Ocak 2018 / 23:24 Cevapla

Devlet devlet olsa halkı böyle piçleri yedirmez ama yok bizde bunları oy veriyor

Beğen (0)Beğenme (0)
Ali Ihsan Andurmak 3 Ocak 2018 / 23:01 Cevapla

Serefsiz ferro okadar

Beğen (0)Beğenme (0)
Esra Inci Eren 3 Ocak 2018 / 20:59 Cevapla

dun biraz yukselen findik ne olduda bu saatlerde duştu sakarya 9.30 en duşuk bu akşam 8.50 enduşuk.

Beğen (0)Beğenme (0)
Ömer Ay 3 Ocak 2018 / 20:44 Cevapla

Şu ferroreyi bu f de bu milletin yani TCDEVLETİ NİN HİC BIR YERINDE KONUSULMAMASI HER KONUSULMASINDA NEFRETLE KINANMASINI ALCAKLINI KONUSMALIYIZ BIZI SOMURMEK ICIN ÜRETIMI ARTIRMAK ISTIYORMUS HAİNLER ARTIRLIM 3.4.LIRAYA ALMAK İŞİNE İYİ GELECEK DEYİLMİ HAİNLER MERAK ETMEYİN ALLAHIN İZNİYLE SİZİNDE HAKKINIZDAN GELİNECEK ZANNETMEYIN HAYAT BÖYLE ĞİDECEK SU AN BAZI ÖZELLİKLE DIŞ DÜŞMANLARLA UGRASIYORUZ DAHA SIDA VAR BU UGRASTAN DONRA DIRA SİZLEREDE GELECEK ALLAHIN İZNİYLE O ZAMAN BİLİYORUZKI SİZDE KIVIRTACAKSINIZ SOYLE OLMUSDUDA BOYLE OLMUSDUDA MAZURETLER ÜRETECEKSİNIZ AMA YEMEYECEK ALLAHIN İZNIYLE DEVLET BÜYÜKLERIMIZ HERKEZ HATASININ KARSILINI CEKER ALLAHIN İZNİYLE...

Beğen (0)Beğenme (1)
    Mehmet Çardak 12 Ocak 2018 / 17:26 Cevapla

    Emek düşmanı Ferroyu defetmek yetmez.Onunla işbirliği yapan yerli Ferroları da aradan çıkarmazsak,üreticiler kurtulamaz.Aslolan fındıkta olduğu gibi diğer alanlardaki iş ve emek düşmanlarını da aradan çıkarmazsak sürünmeye köleleşmeye devam edeceğiz demektir.Üreticiden yana olan FSKOBİRLİK yeniden hayata geçmelidir.Nokta

    Beğen (0)Beğenme (0)
Esra Inci Eren 3 Ocak 2018 / 18:52 Cevapla

verimi ve kaliteyi arttiralimki bunlar kaliteli bedava findik alsinlar biride ciksa deseki fiyati arttiralim şaşarim.

Beğen (0)Beğenme (0)
Davut Ikinci 3 Ocak 2018 / 17:53 Cevapla

Senin verimin de kaliten de kalmasın..

Beğen (0)Beğenme (0)
yaşar inan 3 Ocak 2018 / 16:13 Cevapla

sizi satan hükümet, değil mi. yarın sabah fındık 20 lira desin tmo. bak nasıl fiyatlar 20 ye çıkıyor.. sööleyin bakalım sizin hükümetiniz frro mu akpooo mu

Beğen (0)Beğenme (0)
Esat Zerrin Haydar 3 Ocak 2018 / 16:12 Cevapla

findigi yok pahasina almak

Beğen (0)Beğenme (0)
Alaaddin KılıçArslan 3 Ocak 2018 / 15:52 Cevapla

Gavatlar,, fındık fiyatını artırmaya çalışsalar ya

Beğen (0)Beğenme (0)
Mehmet Top 3 Ocak 2018 / 15:26 Cevapla

Kaliteye gerek yok nasıl olsa alacak ferrero denen gavat
Bu fiyata ancak boş fındık
Hesabına giderse alır

Beğen (0)Beğenme (0)
İbrahim Güner 3 Ocak 2018 / 15:07 Cevapla

Yani ucuza kapmak demek.rabbim findigi üçtebir versin insallah.

Beğen (1)Beğenme (0)
Süzer Hüseyin 3 Ocak 2018 / 15:00 Cevapla

Bol olsun,kaliteli olsun.Bedavadan alsınlar.Üretici nasıl olsa fiyatlara mahküm.

Beğen (0)Beğenme (0)
Fatih Gürsoy 3 Ocak 2018 / 14:59 Cevapla

piç fiyat versin önce millet ürününe bakar

Beğen (0)Beğenme (0)
Ismail Türkyilmaz 3 Ocak 2018 / 14:57 Cevapla

Findik tv kapansin hic olmassa konusa massiniz sizin aciklamalariniz findikciyi bitirdi

Beğen (0)Beğenme (0)
Ismail Türkyilmaz 3 Ocak 2018 / 14:54 Cevapla

Allah sizi kahretsin bayiliyonuz ferorenin konusmasina sizin memleket neresi herhalde italya

Beğen (0)Beğenme (0)
Erol Topcu 3 Ocak 2018 / 14:45 Cevapla

Ferro iyi ürün bol ürün nasıl olsa ben ne dersem o oluyor

Beğen (0)Beğenme (1)
Ali Alper 3 Ocak 2018 / 14:43 Cevapla

Yediniz köylünün hakıni kaletemi kaldi ya .

Beğen (0)Beğenme (0)

EN ÇOK OKUNANLAR