Ferrero Girişimi ile ‘Bugün Benim Gelecek Benim’ Projesi Hayata Geçiyor

1
6

Ferrero ve TOÇEV elbirliği ile yeni bir proje başlattı. ‘Bugün Benim Gelecek Benim’ projesi Değerli Tarım kapsamında ülkede bulunan gençleri ve çocukları fındık konusunda ve tarım konusunda bilinçlendirmek amacı ile başlatıldı. İlk olarak Düzce ilinde başlatılan proje Karadeniz Bölgesi’nde Sakarya, Ordu, Giresun ve Trabzon  illerindeki okullarla devam edecek. Proje amaç olarak bilinçlendirilen gençlere mesleki fırsatların varlığını kendi bölgelerinde anlatabilmek. Bu sayede bölgelerin gelişimine de katkı sağlanmış olacak.

İlk olarak proje ile 11-14 yaş arası gençlere ulaşmak amaçlanıyor. Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olan 2018 de bu şekilde bilinç ve farkındalık yaratarak mücadeleye katkıda bulunmak hedefler arasında yer alıyor. Projenin ikinci ayağında ise 15-17 yaş arası gençlere gelecekteki mesleki seçimlerin yeteneklerine uygun seçilmesi şeklinde eğitim verilerek desteklenme sağlanması amaçlanıyor. Bu sayede genç kesimin üniversite eğitimi alamamaları halinde de meslek fırsatları yaratabilecekleri konusunda bilinçlenmeleri sağlanıyor.

Özellikle tarım bölgesi sayılan şehirlerde gençlere bu meslekleri profesyonel şekilde yapabilecekleri yönünde eğitimler verilecek. Göç dışında da tercihler olabildiği gösterilerek tarımın sürdürülebilirliği açıklanacak. Konu ile ilgili Ferrero Sosyal Sürdürülebilirlik Koordinatörü Melike Kıratlı,” ‘Bugün Benim, Gelecek Benim’ projesinin temel hedefi, karakter ve kişilik gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamış, kendi haklarını bilen ve empati yapabilen çocuklar yetiştirerek, ileride gençlere kendi bölgelerinde güzel bir gelecek olabileceğini göstermek, geleceğini daha bilinçli seçen gençler yetiştirmek ve çiftçiliğin de bu seçeneklerden biri olarak görülmesini sağlamak. Değerli Tarım’la bölgede yaydığımız teknoloji destekli tarım uygulamalarını benimsemiş gençler yetiştirerek dolaylı yoldan ülkemiz tarımının geleceğine profesyonel katkıda bulunmayı amaçlıyoruz?” şeklinde konuştu. Konuşmanın devamında ise TOÇEV Yönetim Kurulu üyesi Betül Mermertaş, “?Bugün Benim, Gelecek Benim? projesi, psikososyal atölye çalışmalarının yanı sıra, metodolojik çalışma da içeriyor. 11-14 yaş grubundaki öğrencilerin Duygusal Zeka Düzeyi, Umutsuzluk Düzeyleri, 15-17 yaş grubundaki öğrencilerin ise gelecek hedefleri hem çalışma öncesi, hem de sonrasında, bilimsel psikolojik ölçekler aracılığı ile ölçülüyor. Bu ölçümlerle projenin etkisi ve gençlerin gelecek algısı tespit ediliyor. Elde edilen veriler, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarla Türkiye’de akademik literatüre katkı sağlamak üzere derleniyor” açıklamasında bulundu. Projenin amacına en kısa zamanda ulaşmasını ve gençlerin çoğunluğunun bilinçlenmesini sağlayacaklarını ekledi.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz