EBRD’dan Türkiye’ye Büyük Kredi Desteği Geldi

0
1

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2014 yılından beri en büyük yatırım yaptıkları ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı. Tükiye’den Peyman  EBRD ile 7 yıl vadeli, 32 milyon euro tutarında kredi anlaşması imzaladı. Törenin açılışında konuşan EBRD Türkiye Başkanı Tuerkner, EBRD olarak bütün faaliyet gösterdikleri ülkelerde açık ve sürdürülebilir pazar ekonomisini geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, sermaye tabanlarının şu an 30 milyar euro olduğunu, bu sermayenin artmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye ile 2009 yılından beri yatırım ilişkileri olduğunu kaydeden, Tuerkner, “Türkiye, 2009-2014 arasında faaliyetlerimizi en yoğun yürüttüğümüz ülke haline geldi ve 2014 yılından beri en büyük yatırım yaptığımız ülke Türkiye. Türkiye 2 hafta önce, donör yani bağış yağan ülke statüsü kazandı. Türkiye’de yüzde 97 oranında özel sektör yatırımı yapıyoruz. Çok canlı ve dinamik bir özel sektör var Türkiye’de. Türkiye’de 2009 senesinden beri 10 milyar euroyu aşkın yatırımımız oldu, bunun 5 milyar euroyu aşkını son 3 sene içinde gerçekleşti. 250’nin üzerinde projeye yatırım yaptık. Enerji, altyapıyı güçlendirmek, özel sektörün rekabetçiliğini güçlendirmek Türkiye’de bizim için çok önemli.” diye konuştu. Türkiye’nin özel sektör bakımından oldukça zengin ve hareketli bir yapıda olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmasını sürdüren Tuerkner, “Biz yeni fabrikayı finanse ederek hem Peyman’ın rekabetçiliğini artırmak hem de yerel çiftçilerin eğitimine destek olmak istiyoruz. EBRD olarak 11 milyar euroyu aşkın tarıma yatırım yaptık, bunun 1,2 milyar eurosu Türkiye’ye geldi. Sadece geçen sene 200 milyon euroluk tarım sektörüne yatırım yaptık. Peyman ile şu an 32 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladık. Sendikasyon ortağımız Hollanda Kalkınma Bankasının 10 milyon euroluk bir katkısı oldu.” açıklamalarında bulundu. Açıklamalarına da dayanarak asıl amaçlarının istihdam yaratmak olduğunu vurgulayan Tuerkner, öncelikli olarak alternatife ihtiyacı olan kesime avantaj sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

“Peyman Global Türk Markası Olacak”

İmzalanan bu kredi anlaşması ile Peyman markasının globalleşme adımlarını attığını belirten Peyman Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Akgün, bu sayede Türk tarım ve ekonomisine de katkı sağlanacağından bahsetti. Bu kredi ile Eskişehir’deki fabrika yatırımlarını hızlandırarak devam ettireceklerini, yılın ilk yarısında fabrikanın üretime geçeceğini anlattı. Konuşmasını Sürdüren Akgün, “11 milyar liralık bir büyüklüğe sahip. Bunun içinde paketlenmiş ve markalı ürünlerin payı yüzde 20 civarında. 2,2 milyar liralık bir büyüklükten bahsediyoruz. Bizim ciddi bir misyonumuz var. Öncelikle sektör çok değerli bir kategori. Kuru yemiş, sağlıklı beslenmenin en keyifli yolu. Daha fazla tüketiciye ulaştırmak en önemli görevimiz. Kuru yemiş alışkanlığı ülkemizde çok büyük. Tüketicinin damak zevki çok gelişmiş durumda. Kuru yemiş sektörü dünyanın her köşesinde bu kadar gelişmiş değil. Artık dünyada da yatırımla var olmamız lazım. Bu ürünleri yurt dışında tanıtabilir ve öne çıkarabiliriz. Bu en önemli faktörlerden biri.” ifadelerini kullandı. Sağlık açısından önerilen başlıca besinler arasında her zaman kuruyemiş başı çekiyor. Bu sebeple tüketicini çoğunluğuna ulaşabilmek büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz