fbpx
Ana Sayfa Fındık Düzce'den Avrupa'ya Ne Kadar Fındık İhraç Edildi?

Düzce’den Avrupa’ya Ne Kadar Fındık İhraç Edildi?

Düzce ilinden fındık ihracatına dair ocak ayı rakamları geldi. AB ülkelerine 2018’in ilk ayı itibari ile 2 bin 80 ton iç fındık ihracatı yapıldığı bildirildi. Bu bilginin verildiği açıklama Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapıldı. Açıklamada 2018 yılı ocak ayı faaliyet raporu yer aldı. Raporda çiftçilere yönelik yapılan eğitim çalışmaları ve bunlarla alakalı yapılan işlemlere dair bilgiler de yer aldı.

Geçtiğimiz yıl fındık fiyatlarının mağdur ettiği üreticinin yeni sezondan umutlu olabilmesi ve fındıkta kalite artırımı sağlanabilmesi için çalışmalara önem veriliyor. Verilen eğitimler fındık külleme hastalığı, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı, bitkisel üretim desteklemeleri konularına dair yapıldı. Eğitimlerde 35 üreticiye eğitim verildi.

Düzce ili fındık açısından önemli bir konumda bulunuyor. Bu öneminin de vurgulandığı açıklamada, “2018 Ocak ayı içerisinde AB ülkelerine 2 bin 80 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir. İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine AB ülkelerine ihraç edilen fındık için sertifika düzenlemesi yapılmıştır. Ayrıca 418 ton diğer gıda maddeleri ihraç edilerek sertifika düzenlenmiştir. Ay içerisinde ayrıca hayvancılık, su ürünleri ve kırsal kalkınma alanında birçok çalışmaya imza atılarak çiftçilerimize destek verilmiştir.” şeklinde ifadeler kullanıldı. Yapılan bu çalışmalarla üreticiye destek olunmaya çalışıldığını ve üreticinin ve de dolayısı ile kentin kalkınmasını amaçladıkları belirtildi.

1 Yorum

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum sayısı
0 Yanıt sayısı
0 Takipçiler
 
En tepki verilen yorum
Hottest comment thread
1 Yazarlar
Nuriye Kırmaz Son yorum yazarları
  Abone Ol  
Bildir
Nuriye Kırmaz
Ziyaretçi

Yazık çiftçiyi u yıl mağdur oldu aradakiler bu parayı yeşiller zehir olsun