fbpx
Ana Sayfa Dünya Donald Trump'ın Fındık Ekonomisine Etkisi Ne Olur?

Donald Trump’ın Fındık Ekonomisine Etkisi Ne Olur?

Uzun süredir beklenen ve deyim yerindeyse ekonomik anlamda her taşı yerinden oynatacak olan Amerikan Başkanlık seçimleri gerçekleşti ve birçok kişi için sürpriz bir sonuç çıktı.Sivri söylemleriyle birçok kesimin antipatiyle yaklaştığı Donald Trump Başkanlık koltuğunu kazanmış durumda. Peki bu durum fındık piyasasını nasıl etkiler, global bazda fındık fiyatları yükselir mi, düşer mi? Yoksa buna karar verecek başka etmenler mi var birlikte analiz edelim.

Öncelikle, borsa düşüşte, altın, Dolar ve Avro tersine yeni yeni rekorlar kırıyor. Dolayısıyla, ülkemiz için ilk etkiler negatif yönde demek yanlış olmayacaktır. Fındık borsalarından ise gelen ilk haberler negatif yönde. Ancak, burada bir yanlışlık olduğu kesin. Bildiğiniz gibi Türk fındığının büyük bir çoğunluğu ihraç ediliyor. İçeride tüketilen fındık oranı az miktarda. İhraç edilen mallar ise çoğunlukla Avro bölgesine gittiği için Avro ya da Dolar ile satılıyor. Bu da ihraç eden üründen daha fazla Türk Lirası kazanç elde edecek demek oluyor. Dolayısıyla, fiyatlar yükselmelidir fikri ortaya çıkıyor. Ama ne hikmetse bizde bu durum işlemiyor. Tam tersine fiyatlar aşağı yönde yani irtifa kaybediyor. Buna kanıt olarak da, son 2-3 aylık süreçte Dolar ve Avronun sürekli yükselmesine rağmen fındık fiyatlarında aynı dönemde eğilim aşağı yöndeydi.

Normal işleyen bir serbest piyasa dinamiklerinde yukarıda belirttiğim durumda fiyatların yükselmesi beklenirdi. Ancak, durum da gösteriyor ki, fındık piyasası serbest piyasa şartları ile işlemiyor. Keşke öyle olsaydı. Aksine, Oligopol hatta görünen o ki monopol bir piyasa ile karşı karşıyayız. Patronlar ne derse o oluyor ve maalesef siyasi idare birkaç söylem dışında sektöre adalet getirecek bir adım atmadı. İnşallah içimizden çıkmış ve Karadeniz’in ekmeğini yemiş Numan Kurtulmuş gibi siyasetçilerimiz konuya el atar ve halkını sömürülmesine izin vermezler.

3 YORUMLAR

 1. HABERE BAK HABERE ! BOMBOŞ BİR HABER ! SIRF SAYFA DOLSUN DİYE OLUŞTURULMUŞ GEREKSİZ BİR HABER ! KARDEŞİM, DEĞİL DONALD TRUMP’IN BAŞKAN OLMASI, ALLAH GÖSTERMESİN 3. DÜNYA SAVAŞI ÇIKSA GENE FINDIĞA HİÇBİR ETKİSİ OLMAZ. OLMAZ ÇÜNKÜ BAŞIMIZDA ÖYLE BİR İTALYAN OYUNU VAR Kİ, İNANILMAZ ÖTESİ PROFESYONEL ÇİRKİN BİR OYUN ! VE GENE BAŞIMIZDA Kİ SORUMLULAR BU İŞTE ÇOK AĞIR DAVRANIYORLAR ! YANİ SADECE ELİN İTALYANIYLA DEĞİL, BAŞIMIZDA Kİ SORUMLULARIN, BİZDEN SORUMLU OLANLARIN AĞIR DAVRANMALARIDA AYRI BİR SORUN. BAŞIMIZDA Kİ SORUMLULAR İŞLERİNİ YAPMIYORLAR DEMİYORUM, AMA ŞUNU AÇIK AÇIK SÖYLÜYORUM; ÇOK AĞIR DAVRANIYORLAR ! ÖYLESİNE AĞIR DAVRANIYORLAR Kİ FINDIK ÜRETİCİSİ RUH SAĞLIĞINI KAYBETTİ ARTIK ! FINDIĞIN BUGÜN İTİBARİYLE HAKETTİĞİ FİYAT 18 TL’DİR ! ! !

  ÜRETİCİ ÇOKTAN UYANDI ! FINDIĞIN BUGÜN İTIBARİYLE HAKETTİĞİ FİYAT EN AZ 15 TL DEĞİL, EN AZ 18 TL’DİR ! NEDEN Mİ 18 TL’DİR AÇIKLAMASI AŞAĞIDA LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUNUZ.

  Yıl 2014: 25.Ağustos.2014’de 9 tl’den açılış yapan fındık, 14 Haziran 2015’de 21.5 tl’yi gördü çünkü hakikaten o sene arz talep dengesi işleme kondu ! 2014 sezonunda da fındık azdı (ve ayrıca fındıklar yanmıştı) ve fiyat kısa sürede (sadece 4 ayda) 17 tl’yi gördüğü gibi birkaç ay sonra 21.5 tl’yi gördü.

  Yıl 2016: 11 tl’den açılış yapan fındık üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala 11 tl seviyesinde. Ayrıca bu sene tıpkı 2014’de ki gibi fındık az, hatta öylesine az ki Cumhuriyet tarihinin en düşük rekoltesi ! (ve ayrıca fındıkta küllenme hastalığı oldu).

  Sonuç: 2014’de ki hesaba göre yani fındığın çok az olduğu, hatta Cumhuriyet tarihinde ki en düşük rekolteye sahip olduğu bu sezon itibariyle bugün fiyat en az 18 tl olmalı ve ayrıca 2017 yılı Nisan-Mayıs itibariyle en az 25 tl’yi görmelidir.

  Buradan bütün üretici kardeşlerime seslenmek istiyorum. Fındık 18 tl’yi görmeden kesinlikle satmayın fındığınızı ! Anlıyorum ihtiyacınız var lakin gidin ek iş yapın, ama gene de bu fındığı değerinin altında satmayın ! Nasıl elin İtalyan’ı 20 bin euroluk arabasını bize 10 bin euro’ya satmıyorsa bizde italyana bugün en az 18 tl olması gereken fındığımızı 11 tl’ye satmamalıyız ! Fındık 15 tl olmalıdır diyenlerde yanlış söylemektedirler, fındığın bu sene hakettiği fiyat 15 tl değildir ! Çünkü bu sene fındık çok az ve talepte fazla o zaman fındık bugün itibariyle en az 18 tl, sezon sonu yani Nisan-Mayıs-Haziran 2017 itibariyle de 25 tl’yi görmelidir !

  Hatta kardeşlerim Nisan 2017’ye kadar hiç fındık satmayalım, bir kilo dahi fındık satmayalım, zaten hiç fındık satılmayınca fiyatlar kısa sürede 25 tl’yi görür İnşallah. Satma güzel kardeşim, sabret satma, kendini de beni de yakma. Birlik olalım, elin İtalyan’ı en az 18 tl’yi hakeden fındığımızı 11 tl’ye alamasın. Kendisi bize 20 bin euroluk arabasını 10 bin euro’ya satıyor mu ? Satmıyor ! O zaman bizde İtalyan’a bugün itibariyle en az 18 tl olması gereken fındığımızı 11 tl’ye satmamalıyız ! ! !

 2. Donald Trump 2017 yılı Ocak ayında göreve başlayacak. Seçileli bir gün olmadı Türk fındığına etkisini konuşuyoruz. TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARIM BAKANI NE İŞ YAPAR. NEREDE. NUTUK ATMAYI BIRAKIP EMANET FINDIKLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYIP BİR AN ÖNCE EMANET FINDIK ENVANTERLERİNİ YAPIP EMANET FINDIKLARIMIZI BİZ ÇİFTÇİLERE İADE EDİLMESİ İÇİN GEREKENİ YAPSIN. YAPSIN Kİ BAKALIM BİZİM EMANETLER KİMİN MİDESİNDEN ÇIKACAK. YOOOK TARIM BAKANI VAR TARIM İŞİ ÖZEL SEKTÖRÜN KUCAĞINDA İSE, O ZAMAN BAKANLIĞI DA KAPATSINLAR. YA DA DIŞARIDAN BAKAN ATANABİLİYOR BİZ ÇİFTÇİLERDEN BİR BAKAN ATANSIN MESELA!!!!!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz