fbpx
Ana Sayfa Fındık Doğulu Fındık İşçilerinin Yerini Suriyeliler mi Alacak?

Doğulu Fındık İşçilerinin Yerini Suriyeliler mi Alacak?

Türkiye, her gün bir şehit haberi ile sarsılırken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelecek fındık işçilerine karşı sosyal medya hesaplarında kampanya ve çağrılar yapılıyor.

PKK’nın Giresun başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde peş peşe gerçekleştirdiği saldırılar yine Güneydoğulu vatandaşları etkileyecek.

İleri boyutta işsizliğin yaşandığı Güneydoğu kentlerinden yaz sezonunda güç koşullar altında Karadeniz’e fındık toplamaya gelen fındık işçilerine karşı sosyal medya hesaplarında kampanya ve çağrılar yapılıyor.

Giresun’un Çaldağ beldesinde jandarma karakoluna teröristler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Karakol Komutanı Kıdemli Başçavuş Zafer Çalışkan şehit olmasının ardından yapılan kampanya ve çağrılarda fındık için Karadeniz Bölgesi’ne gelecek olan doğu kökenli fındık işçileri hedef alındı.

Alternatif Mülteciler Mi?

Giresun başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’ne sızan PKK’lıların provokasyonu sonucu bölge halkının fındık işçilerine olası saldırılarına karşı çözüm olarak ise Suriyeli ve Iraklı mültecilerin çalıştırılması gündeme geliyor.

Türkiye’de ikamet eden ve çoğunluğu Suriyeli olan mültecilere belli koşullarda çalışma izni verilmesini düzenleyen Başbakanlık genelgesi geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmişti. Bu genelge ile mültecilerin fındık bahçelerinde çalışabilmesinin de önü açılmış oldu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir