fbpx
Ana Sayfa Yerel Doğu Karadeniz'de Felaket!

Doğu Karadeniz’de Felaket!

Doğu Karadeniz’de etkili olan sağanak, sel ve heyelanlara neden oldu. Trabzon’un Araklı ilçesinde dereler taştı, ev ve işyerlerini zemin ve bodrum katlarını su bastı. Rize’de şelale taştı, yol ulaşıma kapandı. Artvin’de ise 2 ayrı yerde heyelan nedeniyle ulaşım kesildi. Meteoroloji, yaptığı son uyarılara göre bugün olacak yağışların Trabzon’un doğu kesimleri, Rize çevreleri ile Artvin’in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Dün öğleden sonra başlayan yağmur özellikle Trabzon’un Araklı ilçesinde hasara yol açtı. İlçe merkezinde yollar göle dönerken, birçok ev ve iş yerini su bastı. İlçenin Kaşıkçı mahallesi ise şiddetli yağış sonrası oluşan selden en fazla hasar gören yerlerin başında geldi. Trabzon-Bayburt yolu 7. km’si üzerinde bulunan Kaşıkçı Deresi taştı, dağdan gelen taşlar ve çamur mahallede büyük zarar yol açtı. Yaşanan sel ve heyelanlar nedeniyle Trabzon-Bayburt kara yolu ulaşıma kapandı.

Derenin getirdiği taş ve moloz yığınları sonucu mahalledeki evleri ve camiyi su basarken, dere yatağında suyun şiddeti nedeniyle değişti. Mahalle sakinlerinden Resul Karlankuş yaptığı açıklamada “Son 15-20 yıldır böyle bir afet yaşamadık. Yağmur aniden bastırdı. Evim kullanılamaz hale geldi. Camimiz de kullanılamaz hale geldi. Camiyi de yeni elden geçirmiştik. İçi su ve çamurla doldu. Ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

METEOROLOJİ’DEN YENİ UYARI

Yapılan son değerlendirmelere göre, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Trabzon’un doğu kesimleri, Rize çevreleri ile Artvin’in kuzey kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir