fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık DİTAP'a Kayıt Olmayan Fındık Üreticisi Kalmasın

DİTAP’a Kayıt Olmayan Fındık Üreticisi Kalmasın

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturularak üreticiyi ve alıcıyı sanal ortamda buluşturmayı amaçlayan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) hakkında açıklamalarda bulundu.

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, yaptığı açıklamada, üreticiler, marketler, zahireciler, Çarşamba Hali’nde bulunan komisyoncular, zirai ilaç bayileri gibi tarımsal sektör paydaşlarının DİTAP’a kayıt olmalarının ilerleyen zamanlarda çok büyük yarar sağlayacağını düşündüğünü bildirdi.

İlçede özellikle fındık üretimi yapan çiftçilerin mutlaka kayıt olmaları gerektiğinin altını çizen Akman, “Toprak Mahsulleri Ofisi’de (TMO) DİTAP’ta alıcı ve satıcı olarak kayıtlı. Fındık ve diğer üreticilerimiz TMO ile çalıştıkları için onlara büyük yarar sağlayacaktır.” dedi.

DİTAP Nedir?

DİTAP, hem üretici hem tüketici hem de sektörün kazanmasını amaçlayan, dijital tarım pazarı sayesinde en uygun şekilde alıcı ve üreticiyi ortak alanda buluşturan online pazarlama ağıdır. Bu ağ sayesinde üretici ürününü daha iyi fiyattan direkt alıcıya ulaştırabilecek, tüketici ise istediği ürüne daha uygun fiyattan sahip olabilecek.

DİTAP kullanan tarım sektörü paydaşlarının bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden yararlanması planlanıyor. Sözleşmeli üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden 50 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Kredi kullanımında işletme kredisinde indirim %50 olarak belirtildi. Ayrıca üretimde yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımı için ilave %20, stratejik bitkisel ürün grubunda üretim yapılacak ise artı olarak %10 olmak üzere %80’e varan indirimli kredi kullanabilecekler.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments