Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

Dip Sürgünü Temizliğinde Devrim Gibi Yeni Yöntem

Mekanik mücadele yöntemi yerine %21 Amonyum Sülfat Gübresi ile hazırladığımız karışımla dip sürgünü gelişimini engelliyoruz.

Google News

Son Dakika

x
Fındık'ta Azotlu Çözelti ile Dip Sürgünü Temizliği video

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Cengiz Bostancı ve Şube Müdürü Ziraat Mühendisi İbrahim Yıldırım çektikleri bir video ile bu yeni yöntemi uygulamalı gösteriyorlar.

Dip Sürgünü fındık

Bartın ili Merkez Beşköprü köyünde Ahmet Eroğlu Bey’in fındık bahçesinde dip sürgünü temizliği için amonyum sülfat gübresi kullanımı gösteriliyor. 200 litrelik depoya 20 kilogram amonyum sülfat gübresi katılıyor ve fındık diplerine tazyik makinası ile uygulama sağlanıyor.

dip sürgünü temizliği

Yapılan işlemde görüldüğü üzere fındık diplerine gübre su ile birlikte gönderilmiş oluyor. Herhangi bir şekilde fındık dallarına zararı yok. Sadece yeni çıkan sürgünler yanıyor ve işçilik maliyetini azaltıyoruz. İşçilik maliyeti azaltması ile beraber aynı zamanda verime de oldukça büyük etkisi var. Aynı zamanda yine fındık kalitesinde de artış sağlıyoruz. Bununla ilgili araştırma ve makaleler var, arzu eder araştırıp okuyabilir. 2017 yılında Samsun’da gerçekleştirilen Dünya Fındık Sempozyumu’nda gösterilmiş ve orada uygulamalı anlatımı yapılmıştı.

Bu bahçeden aynı zamanda toprak analizi alındı, analiz sonucuna göre bitki beslemeleri yapıldı. Yaprak gübresi en son toplanan sonucuna göre uygulanmıştır. Hastalık ve zararlı mücadelesi için Kalsiyum Polisülfit uygulaması yapıldı.

Süreç sonunda 15-20 günlük süreçteki sürgün gelişimi görebiliyorsunuz, yapraklar oldukça sağlıklı…

Biliyorsunuz dip temizliği çok önemli aynı zamanda terleme gibi hastalıklarında çıkış noktası olabiliyor. Genelde çiftçimiz testereyle, makasla ya da motorla keserek temizliklerini yapıyor. Bizler bu uygulama ile pratik olarak birkaç dakikada 12-13 ocak temizliği yaptık.

Eğer budama kesme işlemi olsaydı çok uzun bir süreç olacaktır. Aynı zamanda fındık dallarına da ortak olduğu için bu sürgünler verimi düşürüyor. Bu şekilde sürgüne yok ederek verim ve kalitenin artmasına katkı sağlıyoruz.

Ziraat Mühendisimiz Cengiz Bostancı’nın Youtube sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler