Destek Ödemeleri İçin Üreticiler Atm’lere Akın Etti

0
1

Destek ödemeleri için tarihlerin açıklanması üreticileri heyecanlandırdı. Fındık üreticisinin mağdur duruma düşmemesi ve yeni sezonu kolay atlatabilmesi için devlet destekli tarımsal ihtiyaçlarını karşılamak adına verilen “2018 yılı Fındık Alan Bazlı Destek Ödemeleri” başladı.

Ödemelerin 6 Nisan 2018 tarihinde başlayacağının söylenmesi ile birlikte üreticiler soluğu ATM’lerde aldı. ATM’lerin önünde sıra oluşturan üreticiler yatırılan destek ödemelerini almaya başladı. Dekar başına 170 lira şeklinde yapılacak ödemelerden aşağı yukarı 400 bin civarında üretici yararlanabilecek. Fındık özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilen bir ürün. Ana bölgesi olan Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde Ordu’da 119 bin 847 fındık üreticisine yaklaşık 281 milyon lira, Giresunlu 75 bin üreticiye yaklaşık 160 milyon lira, 63 bin 500 üreticiye sahip Trabzon’a ise 93 milyon 500 bin lira alan bazlı destek ödemesi yapılacağı belirtildi. Bu ödemeler biraz da olsa üreticiye nefes aldırarak can suyu niteliği taşıyacak.

Ödemelerin yapılış sıralaması ise fındık üreticilerinin TC kimlik numaralarının son rakamları baza alınarak yapılacak. 0 ve 2 ile bitenler 6 Nisan, 4 ve 6 ile bitenler 13 Nisan, 8 ile bitenler ise 20 Nisan tarihinde ödemelerini yatırılan hesaplarından alabilecek.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz