fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Desteğin Karşılığını Vermeye Çalışıyoruz"

“Desteğin Karşılığını Vermeye Çalışıyoruz”

Ordu’nun Altınordu ilçesindeki OSB’de faaliyet gösteren bir firma, ürettiği fındık işleme makineleriyle iç pazarın ihtiyacını karşılamanın yanında İtalya, Almanya, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracat yapıyor.

Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren bir firma, fındık işleme tesislerinde kullanılmak amacıyla imal edilen farklı modellerdeki makineleri yurt dışına ihraç ediyor.

Karapınar Mahallesi’nde 2002 yılında kurulan firma, zamanla devlet teşviklerinden faydalanarak işçi sayısını arttırıp ekipmanlarını yeniledi. Firma, fındık işleme tesislerinde kullanılmak üzere imal edilen farklı modellerdeki makineleri ilk olarak Azerbaycan ve Gürcistan’a ihraç etti. Sonrasında Ar-Ge çalışmalarıyla kendisini geliştiren firma, ürettiği makineleri fındık ihracatının en çok yapıldığı ülkeler olan İtalya, Almanya ve İspanya’ya da satmaya başladı.

Firma sahibi Ahmet Yılmaz, İstanbul’da bir dönem çalışmasının ardından memleketine yatırım için kolları sıvadığını ve küçük ölçekte kurduğu işletmesini bir süre sonra devlet teşvikiyle büyüttüğünü ifade etti.

Bir süre iç pazar için yaptıkları makineleri daha sonralarda yurt dışına ihraç etmeye başladıklarını anlatan Yılmaz, şu anda İtalya, Almanya, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracat yaptıklarını aktardı. Yılmaz, ihracat yaptığı ülkelerden ciddi miktarda yeni makine talebi geldiğini söyleyerek hedefinin ihracat yaptığı ülke sayısını kısa sürede arttırmak olduğunun altını çizdi.

Fındığın yanı sıra ceviz ve susam için de kullanılmak üzere yeni makineler üzerinde Ar-Ge çalışması yürüttüklerini kaydeden Yılmaz, yakın zamanda bu makineleri de iç pazarın yanında yurt dışına göndermeyi hedeflediklerini aktardı.

“Bizim İçin Ayrıca Gurur Verici Bir Durum”

Ahmet Yılmaz kendi imkanlarıyla kurduğu işletmesinde ihracat yapma boyutuna ulaşmasından memnuniyeti duyduğunu belirterek, “İhracat yaparak devletimize, milletimize faydalı olduğumuzu düşünüyoruz. Devletimiz bizleri yalnız bırakmadı. Özellikle üretimde kullandığımız makinelerimizin yenilenmesinde bizlere çok ciddi desteklerde bulundu. Şimdi biz yapılan bu desteğin karşılığını vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Firmaların istekleri doğrultusunda fındık işleme tesisini kurup eğitimlerini de verdiklerini ifade eden Yılmaz, “Dünyada fındık üretiminde lider ülke Türkiye. Lider ülkeden fındık ihracatının yanında makine de ihraç edilmesi bizim için ayrıca gurur verici bir durum.” ifadelerini kullandı.

“Bu İhracatla Ülkemize Döviz Kazandırıyor”

Ordu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Şimşek yurt dışına fındık işleme tesisleri kuran firma yetkililerini tebrik etti.

Bu firmadan önce hem Ordu hem de çevre illerdeki fındık fabrikalarının makineleri yurt dışından aldığını söyleyen Şimşek, “Ordu artık bu firmamız sayesinde yurt dışından makine alır değil, satar duruma geldi. Arkadaşlarımız bu ihracatla ülkemize döviz kazandırıyor. Dünyaya buradan ürün satmak oldukça başarılı bir durum.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments