fbpx
Ana Sayfa Fındık Çoluk'dan Fındık İçin Çözüm Önerileri

Çoluk’dan Fındık İçin Çözüm Önerileri

Son yıllarda fındıkta kalite sorunu yaşandığını belirteren Ilgıt Gıda Müdür Vekili Baran Çoluk, Türkiye’nin sektördeki liderliğini kaybetmemesi adına kalite ve yeni pazarlar oluşturmak için yapılan çalışmaların artırılarak sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Fındık için yapılması gerekenler hakkında çok sayıda fikrin dile getirildiğini belirten Ilgıt Gıda Müdür Vekili Baran Çoluk, ”Ancak görünen o ki hakikaten yapılması gerekenlerin başında kaliteli verimli fındık üretimi yapmak geliyor. Maalesef son yıllarda özellikle de 2014’teki don hadisesinden sonra bölgemizdeki fındık üretiminde çok ciddi bir kalite kaybı var. Bu kalite kaybı fındığın sezonu içeresinde kullanılırken çok ciddi sorunlarla karşılaşılmasına yol açıyor. Maalesef sanayiciler standartlara uygun ürerim yapmakta zorlanıyor. Kalite kaybından kaynaklı fındığın depolama ve kullanım süreleri kısalıyor. Çok iyi şartlarda saklasanız bile kısa zamanda fındıkta bozulmalar meydana geliyor.” diye konuştu.

 

DAHA ETKİLİ MÜCADELE OLMALI

Çoluk, şu ifadelere yer verdi:

“Herkesin bildiği alfatoksin sorunu sezona göre değişmekle birlikte çok arttı.” diyen Ilgıt Gıda Müdür Vekili Çoluk, “Özellikle sahil şeridindeki düşük rakımlı bahçelerde son zamanlarda yıldan yıla değişmekle birlikte küf görülmeye başlandı. Bu küf yapraktan başlayarak sonradan çotanak ve meyveye sirayet eden bir hastalık haline geldi. Bunların tamamı fındığın kalitesini hatta üretim miktarını etkiliyor. Bunlarla çok etkin mücadele edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak hem bilinen özel firmalar hem de devlet tarafından yapılanlar var ancak çiftçinin bu konularda daha çok teşvik edilip bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor.” 

FINDIĞIN KATMA DEĞERİ BİZDE KALMALI 

Fındığın satılırken katma değerli hale getirilerek satılmasının  fındığa fayda sağlayacak en önemli unsurlardan biri olduğunu ifade eden Çoluk, “Bu uzun yıllardır söylenir hatta bir klişe gibidir ama hakikaten kıymetli bir konudur. Fındığın naturel ya da kabuklu değil de işlenmiş olarak satılması çök önemli. İster füresi olsun ister çikolatası olsun ister ezmesi olsun çok önemli. Bunların hiçbiri olmuyorsa fındığın kavrulmuş hali ile satılması, katma değerin Türkiye’de kalması çok önemli.” dedi.

KULLANAN ÜLKELER ARTARSA FINDIĞIN ÖNÜ AÇILIR  

Yeni pazar arayışının da fındığın geleceği için önem taşıyan bir başka konu olduğunu kaydeden Çoluk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fındığın yeni yerlere, yeni bölgelere satılması gerçekten çok önemli. Fındığın tüketimi yıldan yıla ne kadar büyüyerek giderse, siz üretimi de o kadar verimli ve kaliteli hale getirebilirsiniz. İnsanları üretime teşvik eder hatta maddi olarak da destek sağlayabilirsiniz. Ancak fındıkta yeni pazarlara ulaşmadan sadece belli klasik alıcılar ile klasik pazarlarda olursanız, fındığı ham maddesi olarak görüp ürettiği ürünün yüzde 15-20’sine katan çikolata sektörü ile Türkiye fındık sanayinde çok ileri gidemez. Ancak pazar çeşitlenirse, fındıklı ürünler artarsa, fındığın içine girdiği ürünler artarsa, fındık kullanan ülkeler, fındık kullanan toplumlar, fındığa aşina topluluklar artarsa fındığın önü o kadar çok açılır. Bunlar için yapılan çalışmalar artırılarak, yoğunlaştırılarak devam etmek zorunda.”

BÜYÜMEMİZE RAĞMEN KÜÇÜLÜYORUZ!

Söz konusu çalışmaların yoğunlaştırılarak artırılmaması durumunda olabileceklere de değinen Çoluk, “Türkiye’de 5’er yıllık periyotlarda ortalama üretime baktığınızda fındık üretimi artıyor. Ama sadece ülkemizde artmıyor. Dünyada fındık yetiştiren, yetiştirmeyi düşünen, bir ucundan bu işe başlamış ülkelerde de fındığın popülaritesi artıyor. Bu çalışmalar oralarda yapılıyor. Biz bu çalışmaları yapmazsak farklı bir sonuçla karşı karşıya geliriz. Şu anda bile bunun acı bir tablosu rakamsal olarak ifade edilebiliyor. Önceden dünyada fındık üretimin yüzde 75-80’i Türkiye’de yapılırken şimdi yüzde 60-65’i yapılıyor hale geldi. Biz üretimimizi artırmamıza rağmen toplam içinde küçülen bir yapımız var. Çünkü bizden daha fazla büyüyen ülkeler var. Üretimle ilgili bu çalışmalar yapılmazsa biz fındık üretimindeki söz sahipliğimizi kaybederiz. Satış ve pazarlama ile ilgili çalışmalar yapılmazsa da dünyada Türk fındığının tercih edilebilirliği azalır hale gelir. Kalite ile anılan adımız pek anılmaz hale gelir.” şeklinde konuştu.

7 YORUMLAR

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Ali ŞıkMurat ÇiviciYilmaz BeslanHasan AydoğduHülya Şanlı Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ali Şık
Ziyaretçi

Geçin bunları hepsi boş laf

Murat Çivici
Ziyaretçi

fındıgın kalitesi düşüyordiyorsunuz hiç araştırdınızmı iki üç yıldanberi bir küftür aldıbaşını gıdıyor küften dolayı fındık gelişimini tamamlayamadıgı için daldan erken düşüyor çaresini buldunuzmu kaliteli fındık istiyorsunuz

Yilmaz Beslan
Ziyaretçi

Devler araba uçak zenginlere para daha fazlasını yapacazdiyor ama bir patates sovan ın önüne gecemedi

Hasan Aydoğdu
Ziyaretçi

Siz kalite kalite diyorsunuzda bu nasıl olacak.vatandaş yırtınsın bakım yapsın fiyata gelince elinde yaptığı masraf bile kalmıyor.çiftçi bu maliyet karşısında emeğinin karşılığını alamadıktan sonra nasıl bağına bahçesine baksın.birde fındık fiyatını Ağustosta değilde Kasım ayında açıklarsanız bizde anlarızki bizimle yani Fındık Üreticisiyle dalga geçiliyor demektir.siz Fındıkçının emeğinin karşılığını verin bakalım kalite nasıl geliyor.bende bir fındık üreticisi olarak artık fındığa bakım falan yapmıyorum.nekadar ekmek okadar köfte….

Hülya Şanlı
Ziyaretçi

Vekiller evet destek icin kendilerini yirttilar bizde ona gore davranalim bakacagiz

Canan Yılmaz
Ziyaretçi

Findikcilar a Memleketin Vekilleri öyledestek oldularkiAslaUnutmsyacagim.31.MARTI

Canan Yılmaz
Ziyaretçi

Çözüm aramıyoruz fındığın değerini versinler