fbpx
Fındık Çin'de Türk Fındığı Tanıtıldı

Çin’de Türk Fındığı Tanıtıldı

Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Çin’e gerçekleşen fındık ihracatını gelecek sezon yıllık 10 bin ton seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde söyledi.

Sevinç, yaptığı açıklamalarda, 3 Temmuz’da EXPO 2019 Pekin’de Ticaret Bakanlığının koordinasyonu, Türkiye Tanıtım Grubunun katkılarıyla Türkiye Milli Günü açılışının gerçekleştirildiğini belirtti.

Etkinlikte Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği olarak yer aldıklarını ifade eden Sevinç, organizasyonun Türk fındığının tanıtımı açısından oldukça verimli geçtiğini kaydetti. Çin’e yönelik pazara giriş faaliyetlerinde bu etkinliği oldukça önemsediklerinin belirten Sevinç, Çin’e yapılan fındık ihracatının son yıllarda yüz güldürmeye başladığını aktardı.

Sevinç, Çin’in fındık ihraç edilen ilk 10 ülkenin arasında yer aldığını da dile getirerek, şöyle konuştu: “Uzun yıllar süren tanıtım faaliyetlerinin ardından Çin’e şu anda yıllık ihracat rakamı 8 bin ton seviyelerine kadar çıktı. Bundan 20 yıl önce Çin’e gerçekleşen ihracat rakamı sadece 60 ton seviyelerinde idi. Aradan geçen sürede bunu 8 bin tonlara kadar çıkarmayı başardık. Çin’e gerçekleşen fındık ihracatını gelecek sezon yıllık 10 bin ton seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız ve tanıtım faaliyetlerimiz aralıksız devam ediyor.”

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir