Çikolata Sektörümüz Avrupa Pazarında Yer Buldu

0
0

Ortadoğu ülkelerine çikolata ve şekerleme ürünlerinin ihracatı oldukça fazla yapılırken, şu anda Avrupa ülkelerine yapılan ihracat, bu rakamları geçti. Üretilen ürünün kalitesinin artması ile Avrupa pazarından alınan payda orantılı şekilde arttı. 48. Uluslararası Şekerleme ve Bisküvi Fuarı’na (ISM) Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirildi. Fuarda Türkiye’yi 78 firma temsil etti. Türk iş adamları bu yıl hedeflerini daha da artırdıklarını ve gelecek yıllarda durumun daha da iyiye gideceğini açıkladılar. Köln’de gerçekleştirilen bu fuara, 73 ülkeden bin 660 firmanın katılımı sağlandı. Fuarın son günü yarın olup, Türkiye fuarda 78 firma ile temsil edildi.

Fındıkta Yenilenme Şart

Fuara katılanlar arasında Trabzon’dan Cirav Gıda Genel Müdürü İbrahim Cirav da bulunuyordu. Üretilen ürünlerin çoğunun ham maddesinin fındık olduğunu dile getiren Cirav, dünya pazarında fındık üretiminde büyük bir paya sahip olan Türkiye’nin, yenilenmiş tarım koşulları kullanarak bu durumunu çok uzun yıllar boyunca koruyabileceğini ekledi. Modern tarım uygulamaları için konuşan Cirav, “Budama ne zaman yapılmalı? Gübreleme hangi zamanda ve neye göre yapılmalı? Bunlar bilinip doğru uygulanmalı. Birçok üretici komşusu hangi gübreyi kullanıyorsa, kendisi de onu kullanıyor. Halbuki bu yanlış birşey, her toprağın gübre ihtiyacı farklı. Böyle olursa da ister istemez verim kötü yönde etkileniyor. Dönüm başı ülkemizde 100-150 kilogram ürün alıyoruz ancak bu işi daha profesyonel yapmaya başlayan bazı ülkelerde bu verim dönüm başına 250-300 kilogramı bulabiliyor. Bugün bu rakamlar bizim için büyük sorun teşkil etmese de gelecekte daha farklı şeyler konuşuyor olabiliriz.” açıklamalarında bulundu. doğru işlemler ve doğru zamanlamanın fındık üretiminde çok önemli olduğunu dile getiren Cirav, budama ve gübreleme çalışmalarına daha da ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Fındıkta bahçeler oldukça yaşlı ve üretim teknikleri çoğu bölgede zamanın gerisinde kalıyor. Bu durum da fındık verimi ve kalitesine etki ediyor. Yapılan çalışmalarla bu durumda ilerleme kaydedilmeye çalışılıyor ancak gösterilen çaba daha fazla olmalı. Özellikle budama ve gübreleme tekniklerine dikkat edilmeli. Verim ve kalite artışı fındığın dünya pazarında ki konumunu korumasını sağlarken aynı zamanda ana gelir kaynağı olarak görülmeye devam etmesini sağlayacak.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 0 tepki verildi.

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz
Lütfen adınızı giriniz