fbpx
Ana Sayfa Fındık Çiftçilerden Fındık Fiyat Beklentisi '20TL'

Çiftçilerden Fındık Fiyat Beklentisi ’20TL’

Yaklaşan fındık mevsimi öncesinde Karadeniz fındık üreticileri, bahçelerinde temizlik ve gübreleme işlerine başladı.

Fındığın çok zahmetli bir ürün olduğunu belirten üreticiler, bu emeğin karşılığını almak istediklerini belirttiler. Bahçeleri temizleyerek fındık sezonu öncesi hazırlıklara başladığını ifade eden Üretici Ali Ocak, “Fındıkta istikrarlı bir fiyat bekliyoruz. Her dönem ilk açıklanan fiyatla sonraki fiyatlar birbirlerini tutmuyor. Bizler de bu belirsizlikte ne yapacağımızı bilemeden ihtiyaca göre fındığımızı satıyoruz. Fındık fiyatları 20 TL olsa üretici çok memnun olur ve ürünümüz değerli bir mahsul haline gelir. 20 TL fındığımız için güzel bir rakam. Sezon başlangıcında 10 TL ile serbest piyasada yerini bulan fındık arz ve talebe göre fiyatları kendiliğinden oluşuyor. Üretici bütün ürünü piyasaya indirdikten sonra fiyatların yükselmesinin bir anlamı yok. Yetkililerden isteğimiz biz üreticileri mağdur etmesinler. Bizler onlara hep sahip çıkıyoruz, onlar da bize sahip çıkarlarsa çok memnun oluruz” diye konuştu.

Bahçelere giderek yazın sıcak hava altında Karadeniz’in engebeli arazisinde fındık toplamanın çok zor olduğunu dile getiren Hanife Ocak ise, “Her bu mevsimde bahçelerimizde temizlik yapar, fındık sezonuna hazırlanırız. Emek isteyen bir ürünü sıcak havanın altında topluyor, sonrasında en iyi şekilde harmanlarımızda kurutarak satıyoruz. Emeğimizin karşılığını alırsak çok memnun oluruz. Fiyat beklentim benimde 20 TL ve bu rakam olursa bizler çok mutlu oluruz” dedi.

“FINDIK 20 TL OLURSA ÜRETİCİ BAYRAM EDER”

“Fındık fiyatları 20 TL olursa üretici bayram eder” diyen Mustafa Ocak da şu ifadelere yer verdi:

“Bu yıl ki mahsulumüzden çok umutluyuz. Fındık ağaçları çiçek açtı ve gerçekten iyi fındık olacak gibi. Gücü olan kendisi bahçesini temizletiyor, olmayan ise dışarıdan yevmiye ile birini tutarak bahçe ve diğer temizliklerini yapıyor. Tabii, her yapılan masraf olduğu için bizler de fındık fiyatlarından beklentimiz yüksek oluyor. Arazimiz engebeli olduğu için toplama şartları bizleri çok zorluyor. Fiyat 20 TL olsun, bizler de rahat bir nefes alalım.”

22 YORUMLAR

  1. Patlıcan ,fasülye olmuş 20tl bizimkiler halaaa bekleme de vala çokkk beklerler ,yandaşa peş keş çekilen mahsülün ederini,giderini. He canım he’ yersen önce şükür sonra Amin ..😉
    Onlara çok bile !!

    • Dilek Dilek orduda bos findiklari yakip .pretesto edip 1 ay sonra secimlerda yuzde 70 oyu yine iktidara verirsen ikdidarda sana 3 in bir verir.davana ekmeyine asina adam gibi sahip cikmak lazim.belden asagi ayri belden yukari ayri oynarsa saplamayida bel alti takarlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz