fbpx
Ana Sayfa Fındık Çiftçi Kadınlar Ferrero'ya Misafir Oldu

Çiftçi Kadınlar Ferrero’ya Misafir Oldu

Çiftçi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Ferrero Fındık tarafından düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Ferrero Kurumsal İlişkiler Direktörü Yasemin Taşkın, Ferrero Değerli Tarım Projesi kapsamında 9 bin kadına eğitim verdiklerini ve bu yıl rakamın 13 bine çıkarılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Çalışma hayatının her alanında yer alan kadınlar tarımda da yaptıkları katkılarla önemli rollere sahip. Bundan dolayı 2018 yılı Kasım ayı itibarıyla tarımda çalışan 5 milyon 23 bin kişinin 2 milyon 178 bini, bir diğer ifadeyle yüzde 43,4’ü kadınlardan oluşuyor.

Çatalca’nın Binkılıç köyünde yaşayan Nazan Kurtan, organik tarım kurslarına giderek başlayan, 300 dönümlük bir arazide tarım yaparak 20 kadın işçiye istihdam sağlayan ilham verici hikayesini, bölgelerinde girişimci, öncü ve Değerli Tarım Projesi’nin uygulayıcısı 13 kadınla paylaştı.

Toplantıda konuşan Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın, “Ferrero Değerli Tarım bizim çok önem verdiğimiz bir proje. Katkısını görmek çok daha keyif verici. Sonuçta bu işleri yapıyorsanız sizin başarınız aslında kendi başarınız olmuyor. Sizin desteklemiş olduğunuz bir programın getirisini görmek çok çok daha keyifli. Ben burada hepinize tekrar teşekkür etmek istiyorum. Hayal gücümüz bizim en büyük varlığımızdır. Buna her zaman sıkıca sarılmamız lazım. Girişimci ruhlu insanlarla sohbet etmekten ben çok keyif alıyorum. Umarım yolumuz sık sık kesişir” diye konuştu.

Ferrero Değerli Tarım Projesi kapsamında 9 bin kadına eğitim verdiklerini ve bu yıl rakamın 13 bine çıkarılması için çalışmalar yaptıklarını belirten Ferrero Kurumsal İlişkiler Direktörü Yasemin Taşkın, “Son derece verimli bir gün geçti. Değerli kadınlar ailesinin Karadeniz’de sürekli olarak büyüyüp, iletişim halinde olmasını istiyoruz. Bugüne kadar Ferrero Değerli Tarım Programı çerçevesinde 9 bin kadına eğitim verdik. Bu sene hedefimiz 13 bine ulaşmak. Çünkü biz Karadeniz’de fındık tarımında kadınların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bizim de dolayısıyla bir değerli kadınlar topluluğumuz var. Bahçesiyle doğrudan ilgilenen, son gelişmeleri yakından takip edip bunu uygulayan, bu fındık sevgisini çocuklarına aşılayan bir kadın kitlemiz var. Bunlar bizim için çok değerli. Onlarla iletişim halindeyiz. Sosyal uzmanlarımız sürekli programlar yapıyorlar” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Sakarya, Zonguldak, Düzce, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’dan gelen 13 kadın çiftçiyi Dünya Kadınlar Günü sebebiyle İstanbul’da ağırladıklarını ifade eden Taşkın, “Farklı bölgelerden fındık tarımıyla ilgilenen Karadenizli kadınlar hem birbirlerini tanıdılar, karşılaştıkları sorunları konuştular. Birbirlerinden görüş aldılar” dedi.

ŞEKERSİZ ÇİKOLATA PROJESİ

Yaklaşık 20 yıldır tarımla uğraşan ve aynı zamanda girişimci olan 42 yaşındaki Fatma İnan ise geliştirdiği projeyi Demirören Haber Ajansı’na anlattı.

Ar-Ge çalışmaları biten ve patentini almak için gün saydığı ‘Hurma ile tatlandırılmış şekersiz çikolata’ projesi hakkında bilgi veren İnan, bunun Sakarya Üniversitesi tarafından da onaylandığını söyledi.

Yatırımcı aracılığı ile projesini geniş kitlelere yaymak istediğini söyleyen İnan, “Önemli olan benim bu ürünü kısa sürede geniş kitlelere ulaştırmak. Bu projeyi geliştirmemdeki tek neden kazanç elde etmek değil insan sağlığını ön planda tutmak. Bu projeyi bir anne olarak geliştirdim. Çocukların sağlığı üzerinde çok etkili olabileceğini düşünüyorum” dedi. İnan, bunun gibi birkaç projesi daha olduğunu ancak henüz daha netleştirmediğini belirtti.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz