fbpx
Ana Sayfa Fındık Budama Teknikleri Uygulamalı Yapılıyor, Eşler Birlikte Öğreniyor

Budama Teknikleri Uygulamalı Yapılıyor, Eşler Birlikte Öğreniyor

Budama tekniği fındıkta kalite verimi çok büyük ölçüde etkiliyor. Bu sebeple bu konuda yapılan çalışmalara talep de oldukça fazla oluyor. Çalışmalara üreticiler eşleriyle birlikte katılım göstererek budama tekniklerini uygulamalı olarak öğreniyor.

Ferrero Fındık tarafından Değerli Tarım Uygulamaları bağlamında yapılan uygulamalı eğitimler, üreticilerin bahçelerine kadar gidilerek gerçekleştiriliyor. Bu uygulamalar Trabzon ilinde de yapılıyor. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Sakızlı Mahallesi’nde yaşayan ve fındık üretimi yapan çiftlerden biri olan Nebahat ve Temel Turan çifti de bu uygulamalı eğitimlere katıldı. Ferrero Ziraat Mühendislerinden Gülşah Avcı Çakmak vasıtasıyla budama ve buna ek olarak gübreleme ve zirai mücadele yöntemleri de çifte anlatıldı. Çift, şu ana kadar babadan gördükleri yöntemleri sürdürdüklerini ancak eğitimle beraber tekniklerinde bulunan hataları gördüklerini ifade etti. 10 dönüm olan fındık bahçelerini artık öğrendikleri modern ve doğru tekniklerle budamaya devam edeceklerini dile getirdiler.

Doğru teknik fındık açısından çok büyük fayda sağlarken, yaşanan problemlerden biri olan verim ve kalite içinde bir çözüm oluyor. Öğrenilen tekniklerle budama işlemi yapıldığı takdirde verimde yaklaşık yüzde 40 civarında bir artış ihtimalinden söz edilirken Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin bu rakamların yüzde 60’a kadar ulaşabildiğini dile getirdi. Kalite ve verimde yaşanacak artışlar üreticisine kazandırırken aynı zamanda Türk fındığının sahip olduğu imajı da koruyacak. Dünya fındık üretiminde lider konumunda olan ülkemiz bu sezon oldukça zor zamanlar geçirdi. Biraz da bununla ilgili olarak fındık için gerekli tüm önlemler alınarak, uygulanması gereken tüm tekniklere de önem verilmesi gerekiyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir