fbpx
Ana Sayfa Fındık "Bu Sadece Bir Oyun"

“Bu Sadece Bir Oyun”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, son günlerde azalma görülen fındık fiyatlarını değerlendirdi. Fındık fiyatlarının düşmesi  için hiçbir sebep olmadığını belirten Akça, üreticilerin bu tuzağa düşmemesini istedi.

Geçen hafta serbest piyasada 26 lira civarlarında dolaşan fındık fiyatının son günlerde 23,50 liraya düşmesi hakkında konuşan Altınordu Ziraat odası Başkanı Akça, “Fiyatların geri gelmesi için ortada hiçbir reel neden yok. Zaten ortada geçen yıllardan daha aşağıda bir rekolte de söz konusu. Bu sadece bir oyun. Bizim yaptığımız ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ çağrısına uyan üreticiyi paniğe sevk etme ve bunun sonucu fındığı ucuza alma çabası. Yani manipülasyon.” dedi.

Panik Yapmadan Ürününüze Sahip Çıkın

Bu manipülasyonu fındık piyasasında tekel konumunda olan firma ve onun sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen yandaşlarının oynadığını belirten Akça, “Maalesef tekelci firmalar grubu üreticinin gerçek anlamda imkanlarını geliştirecek hiçbir eylemin içinde olmuyorlar. Piyasada ‘fındık fiyatı düşüyor yükselmeyecek’ şeklinde algı oluşturarak üreticinin elindeki ürünü düşük fiyata alma çabası dün de oldu, bugün de oluyor yarın da olacaktır. Üretecimiz hiç panik yapmadan ürününe sahip çıksın.” şeklinde konuştu.

Akça’dan TMO’ya Çağrı

Üreticinin ürününe sahip çıkmasının ziraat odalarının yaptığı çağrıya uyarak ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmesiyle sağlanacağını dile getiren Akça, “Şu anda zaten Tarım Kredi Kooperatifleri 50 randıman fındığı 24,50 liradan Fiskobirlik ise 25 liradan alıyor. Bu piyasada bir etki oluşturuyor. Ben yasal olarak mümkünse TMO’ya da 22 lira olarak açıklanan fındık fiyatını güncelleyerek yukarıya çekmeleri çağrısı yapıyorum. Bu çağrıyı daha önce de yapmıştık, şimdi de yineliyorum.” ifadelerini kullandı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments