Bir Avuç Fındık Kışın İlacı Oluyor

0
4

Havalarda yaşanan değişimler insanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiliyor. Güzel havalarda enerjisi yükselirken, bunaltıcı ya da kasvetli havalarda insanın içine de karamsarlık çöküyor. Kış mevsimi de genel olarak insanları negatif olarak etkileyen zamanlardan. Soğuk ve bunaltıcı havalar insanda depresyon hali yaratabiliyor.

Kış mevsiminde yaşanan bu durumun adı da var. Mevsimsel afektif bozukluk (SAD) olarak adlandırılan bu durum oldukça sık görülüyor. SAD’ın oluşturduğu yan etkilerden bazılarına tatlı veya nişastalı gıda tüketimi, aşırı uyku, kilo alımı, konsantrasyon zorluğu örnek verilebilir. Bu yan etkilere bakıldığında da SAD hali yaşandığında kilo almanın kaçınılmaz olduğu görülüyor. Çünkü karbonhidrat alımına ağırlık verildiği takdirde bu tipte ki besinler ruh halini etkileyen bir nörotransmitter olan serotoninin üretimini teşvik ediyor. En sık yaşanan ve en önemli örneklerinden biri kan şekerinde dalgalanmalar yaşanması. Kilo artışı azımsanmayacak önemde sağlık problemlerine de yol açabilir.

Bu problemleri en aza indirebilmek için bazı besinleri tüketmek etkili olabilir. Özellikle fındık bu durumun ilacı olarak gösteriliyor. Fındığın bir çok faydası olduğu gibi, kış depresyonuna da ilaç oluyor.

Fındık Ye, Depresyondan Kurtul

Fındık besin değeri en yüksek gıdalardan biri olarak gösteriliyor. Bu sebeple fındık yenmesinin önemi her fırsatta vurgulanarak insanlar fındık yemeye teşvik ediliyor. Günde bir avuç fındık en ideal ölçü olarak gösteriliyor. Bu tüketim sonucu sadece fiziksel etkilere sebep olmuyor. Aynı zamanda ruhsal olarak da insanları topluyor, silkeleyip kendine getiriyor. Bu da fındığın, duygu durum düzenleyicisi olarak davranmasını sağlayabilir ve fındık serotonin düzeylerini arttırır.

Amerikan Kimya Derneği Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, araştırmacılar 12 hafta boyunca günde bir porsiyon fındık tüketilmesinin, üst düzey ruh hali artırıcı serotonin ile bağlantılı olduğunu buldular.

Sadece fındık değil tabi ki. Bir çok besin kış etkilerine ilaç oluyor. Nar, pancar, lahana, brokoli, soğan ve mantar bu besinlerden birkaçına örnek gösterilebilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz