Çarşamba, Kasım 23, 2022
8.4 C
Istanbul

Başkan Sabır’dan fındık ve Rekabet Kurulu açıklaması!

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Osman Sabır’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Google News

Son Dakika

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Osman Sabır’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Sabır, “Bilindiği üzere, hemen her fındık hasat döneminde, fındık fiyatları ile ilgili olarak belli bazı kesim ve kişiler tarafından, gerek TMO’nun alım fiyatları gerekse serbest piyasada oluşan fiyatlar hakkında kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirici demeçler verilmekte, üyelerimiz haksız yere hedef gösterilmektedir. Bu durumun bu sezonda da yinelendiğini, sanayici, ihracatçı firmaların karalama kampanyaları ile yine hedef gösterildiğini, kamuoyunda oluşan tepkiler ve şikayetlerin sonucunda da Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunulduğunu gözlemlemiş bulunuyoruz. Bunun bir sonucu olarak Rekabet Kurumu yetkililerinin incelemelerde bulunmak üzere bölgemizde bulunduğunu, sanayici ve ihracatçı firmalarımızın tesislerini ziyaret ettiklerini öğrenmiş bulunuyoruz. Ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünü arasında bulunan fındığın ihracatçıları olarak kamuoyunun bilmesini isteriz ki, tüm dünyada yaşanan ekonomik sıkıntı ve durgunluk nedeniyle bu zor günlerde sanayici ve ihracatçılarımızın tüm enerji ve çabasını, her zaman olduğu gibi dünya fındık tüketimini Türkiye orjinli olarak artırmak için çalışmalarda bulunmak yerine, bu tür konulara mesai harcamak zorunda kalmasının son derece yanlış olduğunu düşünmekteyiz. Sorunumuz, yanlış ve hatta olmayan uzun vadeli ürün politikasıdır. Popülist politikalarla bir yere varamayız. Üretici, tüccar, kırma tesisleri, ihracatçılar ve son kullanıcılar hepimiz bu ürünün tüm aşamalarında birer sac ayağıyız. Eforumuzu ürünümüzün diğer üretici ülkelere göre mukayeseli üstünlüğünü; kalite, lojistik, fiyat ve sürdürülebilirlik konularında artırmaya harcamak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler