Avrupalı Öğretmenlerin Türk Fındığına Olan Merakı

2
1

Fındık üretimi ve ihracatı açısından Türkiye lider konumunda bulunuyor. Bu durum Türk fındığını merak edilmesine yol açıyor. Bu sebeple bazı Avrupa ülkelerinden ERASMUS programı aracılığı ile 15 öğretmen seçilerek Türk fındığı konusunda bilgilendirildi. Trabzon Ticaret Borsası (TTB)’na yapılan ziyaretle fındık konusunda merak edilen tüm sorular cevaplandırıldı.

Yapılan bu proje çalışması, iş dünyasında gerekli olan uzmanlık ve ince beceriler konusunda öğrencileri haberdar etmek, farkındalık oluşmasını sağlamak ve mesleki yönelimleri konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. Bu çalışma ile bir çok Avrupa ülkesine fındık bilgileri ulaştırılacak gibi görünüyor. Proje kapsamında İtalya, Hollanda, İsveç Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya ve Türkiye’den seçilen 15 öğretmene ilk olarak TTB Proje uzmanı Nazlı Genç tarafından, borsanın işlevi, çalışmaları ve özellikle de dünya üretiminin büyük kısmını sağladığımız fındık hakkında bilgiler verilerek ilgilenen öğretmenlerin merak ettikleri cevap buldu.

Programın devamında Avrupalı öğretmenler TTB’nin bulunduğu binada yer alan TTSO Özel İpekyolu Müzesi’ni gezdiler. Müzeyi gezerken Genel Sekreter Şükrü Erüz’den bilgi aldılar. Yapılan gezi sonunda bulunan öğretmenlere TTB tarafından kavrulmuş Türk fındığı hediye edilerek program sonlandırıldı.

2 YORUMLAR

  1. Dünyanın en büyük fındık üreticisi olduğumuz halde fındığa gerçek anlamda sahip çıkan yok fındık gerçekten çok değerli bir ürün milyarlarca dolar getirisi olan hatta stratejik sayabilecegimiz bir ürün
    Rusya nın iki üçyüz milyon dolarlık domatesi alıp almayacağını devlet meselesi haline getiren devletim iki milyar dolar getirisi olan fındıgı devletin üzerinde bir yük olarak görmesini anlayamıyorum bu sozumden domatesten üreticileri alınmasın elbette domatesde satılsın şunu söylemek istiyorum elimizkinin değerini bilmemiz için bir batılının bizi keşfetmesimi gerekiyor

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz