FINDIK
DİĞER

Fındık Fiyatları

FındıkFındık Haberleri

Atık şişeleri sanata dönüştürüyor

25 YILDIR SANATINI SAMSUN’DA SÜRDÜRDÜĞÜNE DİKKAT ÇEKEN SAMANGÜL, “HEMEN HEMEN HER BOYDAN ŞİŞELERİN ÜZERİNDE İŞLEM YAPIYORUM. ONLARIN ÜZERLERİNE ÇEŞİT ÇEŞİT MOTİFLER İŞLİYORUM. YERİ GELİYOR ÇÖPTEN ŞİŞE TOPLUYORUM. BAZI ZAMANLARDA BÜFELERDEN VE MEYHANELERDEN İÇKİ ŞİŞELERİ GELİYOR. BUNLARIN TEMİZLİĞİNİ YAPARAK BİR SANAT ESERİNE DÖNÜŞMELERİNİ SAĞLIYORUM. TÜRKİYE’NİN TARİHİNİ ŞİŞELER, TABAKLAR VE KADEHLER ÜZERİNE İŞLEYEREK, BUNLARI TURİZME VE EKONOMİYE SUNUYORUM. BU ŞİŞELERİ GENELDE TEMİZLİK İŞÇİLERİ TOPLAYIP BANA GETİRİRLER. BENDE ONLARA HER ŞİŞE BAŞINA 1 TL VERİRİM. BANA GÖRE ATILAN HER BİR ŞİŞENİN SANATSAL DEĞERİ VARDIR. BİR ZAMANLAR ÇÖPLERE ATILAN BU ŞİŞELER, YAPTIĞIM SANATSAL ÇALIŞMALARDAN SONRA EVLERİN EN GÜZEL YERLERİNE SÜS EŞYASI OLARAK KONULUYOR. TABİİ BU ŞİŞELERİN BİRER SANAT ESERİNE DÖNÜŞMESİ HEM YERLİ HEM DE YABANCI TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR. BUNDAN DAHA GÜZEL NE OLABİLİR. BEN İŞİMİ SEVEREK YAPIYORUM. BU SANATLA UĞRAŞMAK BENİ MUTLU EDİYOR” DEDİ.

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 10:17 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi.

Samsun’da 37 yıldır atık eşya toplayarak rölyef çalışması yapan 53 yaşındaki Temel Samangül, içki şişelerini sanat eserine dönüştürüyor.

Evli ve 2 çocuk babası olan heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, atık eşyaları süs eşyasına çevirerek, geri dönüşüm vazifesi yaptığını söyledi.

25 yıldır sanatını Samsun’da sürdürdüğüne dikkat çeken Samangül, “Hemen hemen her boydan şişelerin üzerinde işlem yapıyorum. Onların üzerilerine çeşit çeşit motifler işliyorum. Yeri geliyor çöpten şişe topluyorum. Bazı zamanlarda büfelerden ve meyhanelerden içki şişeleri geliyor. Bunların temizliğini yaparak bir sanat eserine dönüşmelerini sağlıyorum. Türkiye’nin tarihini şişeler, tabaklar ve kadehler üzerine işleyerek, bunları turizme ve ekonomiye sunuyorum. Bu şişeleri genelde temizlik işçileri toplayıp bana getirirler. Bende onlara her şişe başına 1 TL veririm. Bana göre atılan her bir şişenin sanatsal değeri vardır. Bir zamanlar çöplere atılan bu şişeler, yaptığım sanatsal çalışmalardan sonra evlerin en güzel yerlerine süs eşyası olarak konuluyor. Tabii bu şişelerin birer sanat eserine dönüşmesi hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bundan daha güzel ne olabilir. Ben işimi severek yapıyorum. Bu sanatla uğraşmak beni mutlu ediyor” dedi.

Beğen (0)Beğenme (0)
Beğen (0)Beğenme (0)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

EN ÇOK OKUNANLAR