“Asıl Mesele Fındık Fiyatlarındaki İstikrarsızlık”

0
11

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, “Türkiye’de ki fındık meselesi maalesef sürekli fiyat üzerinden konuşuluyor. Aslında burada konuşulacak olan ilk mesele, fındık fiyatının düşüklüğünden önce fındık fiyatlarındaki istikrarsızlıktır.” açıklamasını yaptı.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık fiyatlarının şu anda ki düşüklüğüne değinerek, “Ama Türkiye’de fındık meselesi maalesef hep fiyat üzerinden konuşuluyor. Aslında burada konuşulacak olan ilk mesele, fındık fiyatının düşüklüğünden önce fındık fiyatlarındaki istikrarsızlıktır.” şeklinde konuşmasına devam etti.

Bayraktar, Köln’deki Anuga 2017 Gıda ve İçecek Fuarı’nda yaptığı açıklamada, FİSKOBİRLİK’in, bazı problemleri daha yeni çözdüğünü, Türkiye’de ziraat manasında yeni organizasyon yapısına büründüğünü belirterek, geçtiğimiz son 3 yıldan bu yana mamul ürünlerle yurt dışına açılmaya çalıştıklarını ifade etti.

Anuga Fuarı’na yurt dışına fındık satmak amacıyla katılmadıklarını, şu andaki durumun da buna müsait olmadığını söyleyen Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in bir marka değerinin olduğunu ve geçtiğimiz son 3 yılda yüzde 100 büyüme sağladıklarını kaydetti.

Türkiye’nin, fındık üretiminde yüzde 70 oranla dünyada ilk sırada bulunduğunu ancak fındık piyasasını iyi idare edemediğini belirten Bayraktar, bunun arkasında birçok sebep olabileceğini söyledi.

Bayraktar, “Birkaç yıldır bu konu ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Devlet tarımla ilgili bir sürü teşvik veriyor. Aslında fındıkla ilgili teşviklerini mamul maddeye yapması lazım. Kısmi olarak bunu yapıyor ama daha fazla bu noktaya ağırlık verilmesi lazım. Özellikle üretim gücümüzü sahaya yansıtmıyoruz.” dedi.

“Doğrudan Destek Teşviki Doğru Değil”

Lütfi Bayraktar, hükumetin 2009’dan bu yana fındık sektöründe uygulamış olduğu doğrudan destek teşvikinin doğru bir sistem olmadığını ifade etti. Fındık alımının yapılması ve stok kontrolünün sağlanabilmesi gerektiğine vurgu yapan Bayraktar, “Hükumet bu yıla kadar ‘bu sistem doğru’ diyordu fakat bu yıl fındık yeterli olmayınca Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık almaya başladı. Bu ne anlama gelmektedir? 2009’dan bu zamana kadar doğrudan destek adı altında fındıkla ilgili epey para harcadık ama bir arpa boyu yol alamadık.” diye konuştu.

Bayraktar, 2009’daki sisteme geri dönüldüğünü anımsatarak, “Biz doğrudan destekle ilgili uygulamaları doğru bulmadığımızı, Türkiye’nin mutlaka dünyadaki piyasaları da yönetmesi gerektiğini, yönetebilmesi için de mutlaka bir miktar stok taşıması gerektiğini söylüyoruz ve de söyledik.” açıklamasında bulundu.

 

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 0 tepki verildi.

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz
Lütfen adınızı giriniz