fbpx
Çevre Amerikalılar Yeni Bir Fındık Türü Ürettiler

Amerikalılar Yeni Bir Fındık Türü Ürettiler

Oregon Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları ‘PollyO’ olarak isim verilen yeni melez bir fındık çeşidinin geliştirmesini tamamladılar ve piyasaya sürdüler. Yeni fındık türünün, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen fındıkların yükselen yıldızı olacağı görüşündeler.

Araştırmacılar “PollyO”yu piyasaya sundu ve pazardaki geleneksel diğer fındık türleriyle karşılaştırdı. Bulguları HortScience adlı bilimsel dergide yayınlandı. Rapor sonuçlarına göre, fındık ağaçları Amerika’nın Oregon Willamette Vadisinde iyi performans gösterdi ve benzer iklim koşullarına sahip diğer bölgeler için de tavsiye edildi. ‘PollyO’ ağaçları şimdi Oregon’daki birçok fındık bahçesinde yerini almış durumda.

‘PollyO’ türü öncelikli olarak kavrulmuş iç fındık pazarı için piyasaya sürüldü ve küçük ila orta boy büyüklüğe sahip olan yüksek fındık verimi nedeniyle kurulu ve geleneksel pazar çeşitlerine alternatif olarak ya da tamamlayıcı olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda yüksek randımanlı, erken olgunlaşma imkanı ve mükemmel çekirdek kalitesi sunuyor.

‘PollyO’ türünün rakiplerine göre bir diğer artıları ise, fındık içi şeklinin neredeyse yuvarlak olması ve dolayısıyla fındık kabuğunun boyut ve şekil olarak endüstriyel üretime mükemmel uyacak şekilde ince ve kolay kırılması olarak gösteriliyor.

En önemlisi, tadımcılar, fındık içi kalitesinin mükemmel, unlu mamuller ve çikolata ürünlerinde kullanım için uygun ve birinci sınıf bir fiyata layık olduğunu düşünüyor. Ayrıca, ‘PollyO’ fındıkları boyut olarak, büyük çikolata üreticileri tarafından tercih edilen bir aralıkta bulunmakta.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

10 YORUMLAR

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
AnyoneSinan ElibolMuratHüseyin KaragölMehmet Emir Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Murat
Ziyaretçi
Murat

Amerikanın fındığını reklam edeceğinize kendi fındığınıza sahip çıkın.Sanki sorduk amerikada kaç çeşit fındık var diye.Bu bilgi şimdi ne işimize yaradı bizim anlayalım söyleyinde yayıncı yaygaracı.Hani haberin msjını alamıyorum bu haberdeki msj ne.Tamamen boş haber.Sen Karadenizin bilinen 18’e yakın fındık çeşidi ne durumda onu anlat.

Anyone
Ziyaretçi
Anyone

Başkası napıyor görücez ki kendi fındığımızı da ona göre geliştirelim, geride kalmayalım. Şu anda Türkiye’de fındığa ne kadar sahip çıkılıyor? Ne kadar geliştirilmeye, bu haberde olduğu gibi kaliteli fındık üretimine çabalanıyor? Veya kaliteli fındık yaygınlaştırılıp dikimi artırılıyor mu? Anca gübre, kanserojen ve doğaya zarar veren tarım ilaçları vb. Kullanıldığını görüyorum?

Hüseyin Karagöl
Ziyaretçi
Hüseyin Karagöl

Bu sonucun gerçek olması muhtemel. O Amerika ki bademde de Antep fıstığında da ceviz de de üretimde ilk sıralarda yer alıyor. Ülkemiz birçok üründe olduğu gibi gen kaynağı olup birçok çeşidi barındırmanın yanısıra geniş üretim alanlarına sahipken acı ve utanç veren başta devlet kurumlarının ve özel sektörün ekime hazır hale getirilmiş iklim ve üretim şartları net olarak belirlenebilmiş yeni fındık çeşitlerini çiftçiye ulaştırıp önerememeleri. Her yıl çeşit çeşit yeni meyve sebze fidan ve tohumu çiftçiye sunulduğunu da dikkate alırsak soru işareti dikkati çekecek ölçüde büyüyor. Neden? Pazarı, fiyatlandırması, katmadeğeri yüksek ürün politikası onların elindeyken bunca imkana sahip bizler Amerikada yeni çeşitlerin geniş üretim alanlarına ekilmesini seyre duralım. Onların ürettiği yeni çeşit fındık fidanları için güzel ülkem yakında pazar olur.

Mehmet Emir
Ziyaretçi

İranlılara 200 dönüm lk fındık bahçesi sattım!

Sinan Elibol
Ziyaretçi

Mehmet Emir
Bugün sattığımız toprak ve araziler yarın filistin gibi gerçekle dikilecek karşımıza

Kenan Çelik
Ziyaretçi

Aman abi emerika israil fındigimizla uğraşmasın lazım değil az ileri-de dursun.

Ümit Aslan
Ziyaretçi

Boş haber giresun yaglisini götürüp dilsinler bakalım ne oluyoryalan dolabı bırakın karadenizin hırçın havası olmadan nah olur

Selami Kütük
Ziyaretçi

Findik fiyatlarinda kibirdama varsa boyle asilsiz haberler acilen servis edilir piyasaya mudahale etmek icin inandinmi enayi

Hasan Öztürk
Ziyaretçi

Bırakın şu Amerikancılığı bizimkiler bize yeter bizim zıraatmühendisleri boş boş yatmasınlar onlarda herkonuda tarıma yardımcı olsunlar

Kenan Demir
Ziyaretçi

Götlerini de yırtsalar bizim kaliteyi tutmaz tutsa zaten bizim fındığın yüzüne bakmazlar