fbpx
Salı, Mart 2, 2021
8.4 C
Istanbul

Almanya’da Ordu Fındığı Dağıtıldı!

Google News

Son Dakika

Mart ayında Fındık Üreticileri ne yapmalı?

Her ay düzenli olarak yapılması gereken tarım işlerini duyuran İbrahim Hakan Gün, mart ayı içerisinde yapılması gereken gübreleme ve...

Tarımsal desteklerde büyük uçurum!

Hükümet, tarımsal desteklerin her yıl arttırıldığını ve bütçeden önemli kaynak ayrıldığını iddia ederken, yapılan bir araştırma Türkiye’de çiftçinin yeterince...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘kontrollü normalleşme’ adımlarını açıkladı

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen, ‘kontrollü normalleşme’ kararlarını açıkladı.81 ilin korona virüs risk durumuna göre, mavi, sarı,...

Almanya’da pandemi (salgın) olmasına rağmen kendi yaşadığı kasabada Dünya Komşuluk Günü‘nün kutlanmasını sağlayan Ordulu Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Mehmet Şaşmaz, belediye başkanıyla birlikte komşularına memleketi Ordu‘dan getirmiş olduğu Türk usulü hediyeleri dağıttı.

EV ALMA KOMŞU AL!

Korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler, Almanya‘nın Hessen eyaletine bağlı Lahn Dill Bölgesi kasabalarından Ehringshausen‘da Dünya Komşuluk Günü“nün yaşanmasına karşı gelemedi. Uzun yıllardır bu bölgede Türkçe ve Türk Kültürü dersleri öğretmeni olarak görev alan Mehmet Şaşmaz, Ehringshausen Belediye Başkanı Jürgen Mock‘la birlikte kendi evinin bulunduğu caddedeki komşularına memleketi Ordu‘dan getirttiği fındıkları dağıtarak, salgın döneminde de komşuluk için bir şeyler yapılabileceğini bir Türk olarak göstermiş oldu.

Şaşmaz ve Mock, içinde pikola fındığı, kırılmış fındık, Türk pidesi ve çaydan oluşan hediyelerin bulunduğu torbaları, komşuların zillerini çalarak ikram ettiler. Komşularının bu ikramları memnuniyetle kabul ettiklerini kaydeden Mehmet Şaşmaz, hediye torbalarının dağıtımı sırasında başta maske ve mesafe kuralları olmak üzere salgın önlemlerinin hepsine üst düzeyde özen gösterdikleri belirtti.

KOMŞU BUGÜNLERDE DAHA ÖNEMLİ

Dünyanın bazı ülkelerinde 17 Kasım, bazı ülkelerinde de 3 Temmuz‘da kutlanan komşuluk gününü covid-19 koşulları sebebiyle gecikmeli olsada bazı komşularıyla birlikte yaşayabilmiş olmaktan sevinç duyduğunu belirten Şaşmaz, “Dünya Komşuluk Günü‘ne bu günlerde daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.“ dedi.

Herkesin kendi koşullarının izin verdiği ölçüde bu özel günü yaşayıp, yaşatabileceği belirterek, bundan sonra da bu geleneği devam ettireceğini vurgulayan Şaşmaz, “ Komşuluk Günü gibi etkinliklerin kültürlerarası iletişim ve toplumsal barışın kalıcılığına da katkısı olduğunu belirtti.

‘SOKAK HAYVANLARININ KAÇMADIĞI MAHALLEDE YAŞAYIN…’

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler