Aldanan Fındık İçin “Sigorta Yaptırın!” Uyarısı

4
1

Üreticilere tarım sigortası ile ilgili uyarı geldi. Özellikle mevsimin normalin dışında seyretmesine kanan bitkilerin erkeden açmasından kaynaklı olarak üreticilerin mağduriyet yaşayabilme ihtimallerine karşı sigorta yaptırmaları gerektiğinine değinen, Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman,”Çiftçilerimiz ilerleyen dönemde mağduriyetler yaşamama adına mutlaka ürünlerini ve kendilerini tarım sigortası ile teminat altına almalı.” diye konuştu. Yaman Giresun ilinde havanın mevsimine göre daha sıcak gittiğini belirtti.

Bu sıcaklıklara kanan fındığında uyanma dönemine girerek fındık dönemini daha erken tarihlere çekme durumuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Yaman, 2018 fındık döneminin tehlikeye girebileceğini ekledi. Yaman, “Bahçeler erken uyandı. Bugünlerde karanfiller patlamış, hatta yapraklar da açmaya başladı. Kış döneminin bitmesine 1,5-2 ay gibi vakit olduğundan gelecek günler bizi endişelendiriyor.” ifadelerini kullandı. Bu durumun bahçelerde tehlike yaratmaması adına sigorta yapmaya özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Yaman konuşmasını sürdürdü. Yaman, “Fındıkta, devlet destekli tarım sigortası çiftlik sahibi için hayati riskler taşıyor. Üreticimiz yaşanan süreci göz önüne almalı ve süre kaybetmeden mutlaka sigortalarını yaptırmalıdır. Çiftçilerimiz ilerleyen dönemde mağduriyetler yaşamama namına mutlaka ürünlerini ve kendilerini tarım sigortası ile teminat altına almalı. Sistem tamamen kendi menfaatlerine.” açıklamalarında bulundu. Kasırga ve zirai don gibi doğa olaylarına karşı alınabilecek bir önlem olmadığını söyleyen Yaman, üreticilerin 10 Mart tarihine kadar sigortalarını yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Sigorta hem ürün hem de üretici için, mağduriyeti engellemek adına büyük önem taşıyor. Bu sebeple üreticilerin kendilerini risklere karşı korumak adına ve içlerinin rahatlaması için sigortalama işleminin üzerine düşerek önem vermeleri gerekiyor.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz