Akarsu: Borsa Birilerinin Ağzından Çıkan Lafa Bakarak Fiyat Belirliyor!

3
1252

Selami Akarsu, Ordu Ticaret Borsası’nın 12,5 liralık fiyat açıklamasına tepki göstererek, “Borsa birilerinin ağzından çıkan lafa bakarak fiyat belirliyor” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 14 lira + randıman hesabı üzerinden fındık alım yapmasına rağmen, Ordu Ticaret Borsası’nın 12,5 lira olarak fiyat açıklamasına tepki gösterdi. TMO ile borsa arasında 2,5 liralık fiyat farkı olduğuna dikkatleri çeken Başkan Akarsu, “Serbest piyasayı borsada yazılan fiyat ister istemez etkiliyor. Tüccarlar birbiriyle irtibatlı. Borsa ne yazarsa tüccar onu uygulamaya kalkıyor. Borsayı yazanlar birileri. O birilerinin adı belli değil ama o birileri söylüyor, borsa da yazıyor. Yani borsa birilerinin ağzından çıkan lafa bakarak fiyat belirliyor. Burada üreticiyi nasıl kandırırım da ürününü bedavaya alırım, 30-40 liraya satarım amacı var. Bilinçli bir şekilde fiyatı düşük yazıyorlar. Halbuki bu yapılan işin doğasına uygun değil. 14 TL + randıman olarak belirtilen 15 liralık TMO fiyatı var. Borsa ile TMO arasında 2,5 liralık fiyat uçurumu var. Bunun izahını yapamazlar. Borsanın 12,5 lira olarak fiyat göstermesi çok mantıksız” şeklinde konuştu.

Çürük oranı yüzde 5’e çıkartılmalı

Üreticilerin TMO’ya kırıldıklarını da belirten Akarsu, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapması önemliydi. 14+randıman hesabından 15 liraya kadar alınan fındıkların olduğunu gördük. Burada tek sıkıntı alımdaki kriterlerdi. Yüzde 3’lük çürük oranının biraz daha yukarıya çıkması gerekirdi. Bundan dolayı da üreticiler üzerinde bir kırılganlık oldu. Ofise götürdüğü fındığın geri döneceği düşüncesiyle üreticiler bir adım geride kaldı. TMO yüzde 3’lük çürük oranını yüzde 5’e çıkararak üreticinin kafasındaki soru işaretlerini gidermesi lazımdı. Yoğun bir alıma başlayacaktı ve piyasada panikleyecekti. Şimdi bu kırılganlıkla birlikte serbest piyasa kendine moral buldu, fırsat yaratarak fiyatları yeniden aşağıya çekti” diye konuştu.

TMO ne kadar fındık aldığını açıklamalı

TMO’nun alım yaptığı fındık miktarını açıklaması gerektiğini söyleyen Başkan Akarsu, “TMO mutlaka ne kadar ürün aldığını şube şube açıklamalıdır. Açıklamamaları çok yanlış. Kamuoyu ne kadar fındık alındığını bilmelidir” dedi.

3 YORUMLAR

  1. Birileri beli zaten malum şirket ve yalakarı ama bunu millet gördü ve gördük ve tmo alım yapması için mucadele ettik geçde olsa alım ama öyle ama böyle alım yaptı keşke devlet milleti küstürmeden alım yapsaydı bu saatten sonra herkes payına düşeni alacak mart ayında. 🤔

  2. TMO nun hâlâ çiftçinin yanında olduğunu sananlara da ben ne diyeyim bilmiyorum artık. ..Sorumlu belli, sorumlu hükümetin. .TMO sanki kendi başına hareket ediyormuş gibi,AKP li CB.nı ve AKP hukumetini konunun dışında tutmak istemeniz çok sinsi ve hain bir durum..Köylü de bunu yavaş da olsa görmeye başladı…Onun icin oyları da İnişe gecti zaten

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz