fbpx
Ana Sayfa Sağlık Adım adım saç ekimi aşamaları

Adım adım saç ekimi aşamaları

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva saç ekim merkezi uzmanları, FUE ve alt grubu saç ekim tekniklerinin aşamalarını sizler için anlattı.

Hastanın fiziksel olarak muayenesi yapılır, saç dökülmesinin miktarı, var olan greft sayısı ve kel alanların santimetre kare cinsinden ölçümleri yapılır. Ardından saç tasarımı yapılır. Saç ekimi operasyonu, kullanılacak olan teknik, iyileşme süreci hakkında bilgi verilir. Ücret hakkında da hasta bilgilendirilir. Eğe saç ekimi operasyonuna karar verilirse saç ekim operasyonunun tarihi belirlenir.

Saç ekimi günü

Saç ekiminin öncesi ve sonrası halini daha sonra karşılaştırmak için hastanın fotoğrafları çekilir. Saç ekim ekibi tarafından hem verici hem de alıcı bölgeler saç tasarımına uygun olarak özel bir kalemle çizilir. Fue saç ekimi tekniğinin birçok alt dalı vardır. Kullanılan tekniğe göre donör yani verici bölge kısmen ya da tamamen tıraşlanabilir. Lonh hair FUE ve DHI gibi tekniklerde saçın tıraşlanmasına gerek olmaz. Tüm bu aşamalardan sonra önce donör alana yani kafa derisinin arka ve yan kısımlarına lokal anestezi uygulanır. Bu sayede cilt birkaç saniye içinde hissiz hale gelir. Bu sayede saç köklerinin alım işlemi sırasında kişi hiçbir şekilde ağrı ya da sızı hissetmez.

Verici alan olan, başın arka ve yan kısımları dökülmeye karşı dayanıklı olur. Bu sayede transfer edilen saçların dökülme eğilimi olmaz. Saç ekimi ekibi tarafından FUE ya da DHI teknikleri ile sağlıklı saç kökleri başın arka ve yan kısmından teker teker çıkarılır. Alınan saç içerdikleri tüy sayısına göre ayrıştırılır.

FUE tekniğinde saçlar alınırken “punches” adı verilen ufak ve milimetrik aletler kullanılır. Bu implanterin çapı 0,75 ile 0,90 milimetre arasındadır. Her hastanın saç telinin çapına göre özel olarak ayarlanır. Foliküler üniteler bir “punches” ile kesildikten sonra özel bir alet ile son derecede dikkatli bir şekilde kafa derisinden alınarak ekilirler. Her bir hastadan var olan saçlarının yoğunluğuna bağlı olarak günlük olarak seans başına 1.200 ile 5.000 arasında saç folikülü ünitesi alınabilir. Saç folikülleri içerdiği saç teline ve greft sayısına göre farklı olsa da ortalama 2.500 ile 8.000 arasında değişiklik gösteren saç teli sayısına denk gelir. DHI tekniğinde alınan saç kökleri doğrudan kelleşen alana ekilebiliyorken, FUE tekniğinde canlılığını artırmak için özel bir solüsyon içinde bekletilebilir.

Saç ekimi süreci keyifli hale getirilebilir

Saç ekimi ortalama 5 ile 8 saat sürer (ekstraksiyon, öğle yemeği ve implantasyon). Alınan saç köklerinin ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra hastanın öğle yemeği için 30 dakikalık bir mola verilebilir. Yeme içmede kısıtlamaya gerek olmaz. İstenildiği zaman mola alınabilir. Saç ekimi süresince film izlenebilir, kitap okunabilir, müzik dinlenebilir ya da tablet oyunları oynanabilir. Bu aşamada saç ekimi işlemine devam edilebilir. DHI tekniğinde saç ekimi işlemi bekletilmeden yapıldığı için hem verici hem de alıcı bölgeye lokal anestezi uygulanır. FUE tekniğinde ise önce donör bölgeye saçlar alınıp ekim aşamasına geçildiği zaman da alıcı bölgeye lokal anestezi uygulanır. Saç ekimi uzmanı, alınan her saç kökünü seyrekleşen alana saç tasarımına uygun bir şekilde doğru çıkış yönü, açı ve derinlikte yerleştirilerek operasyon tamamlanır.

Saç ekiminde iyileş süreci aşamaları

Sekizinci günden itibaren kızarıklıklar geçer, kabuklanma süreci tamamlanır. On beşinci günden sonra hasta normal yaşantısına devam edebilir. 3 – 6 hafta arasında şok dökülme süreci başlar ve yüzde 80 oranında saç dökülmesi görülür. Şok dökülme sürecinde hastaların çoğu endişelenir, oysaki bu doğal bir aşamadır. 6 aydan itibaren ekilen saçların büyük bir kısmı çıkmaya başlar. 1 yıl içinde ekilen saçlar normal döngüsü içine girer, farklı bir şart oluşmadığı sürece ömür boyu kalıcı olur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir