fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Adıgüzel: "Tabelayı Alıp Kafanıza Geçiririm"

Adıgüzel: “Tabelayı Alıp Kafanıza Geçiririm”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, tabelalarına fiyat yazmaya hazırlanan ticaret borsalarını uyardı.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Perşembe ilçesinde hasadı yapılan fındık bahçelerinde incelemeler yaptı. Hem üreticilerle, hem de bahçede çalışan işçilerle fındık fiyatları hakkında konuşan CHP’li Mustafa Adıgüzel, hükümete, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO), üreticiye ve borsalara seslendi. Öncelikle fındık fiyatının düzenlenmesi gerektiğini belirten Adıgüzel, “Hükümet fiyat konusunu tekrar revize etmelidir. 22 TL’lik fiyatı biz az buluyoruz. Çünkü TMO daha birkaç ay önce geçen sezonun fındığını 24 TL’den sattı. Serbest piyasada o fındık 26 TL’den alıcı bulmuştu. Fındığa talebin bu kadar yüksek olduğu öte yandan rekoltenin de düşük olduğunu göz önüne alırsak açıklanan fiyat çok azdır.” dedi.

Her İlçede Alım Noktası

TMO’nun ilçelerde alım noktasının bulunması gerektiğini söyleyen Adıgüzel, “Fındık alım ofislerini her ilçeye açmasını istiyoruz. Sadece sahilde birkaç alım ofisi ile bu iş olmaz. Üretici fındığını kamyon sırtında kilometrelerce taşımak zorunda kalıyor. Gittiğinde reddedilme korkusu ile başka alıcılara fındığı ucuza vermek durumunda kalıyorlar. Ayrıca TMO; ezik, büzük, nemli ve benzeri gerekçelerle fındığı geri çevirmemeli ve randıman oyunu yapmamalıdır. Bunları takip edeceğiz. TMO aldığı fındığın bir kısmına peşin ödeme yaparak üreticiyi rahatlatmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Fındığın Fiyatı Çok Artacak

Açıklamasında üreticilere de uyarılarda bulunan Adıgüzel, “Özellikle il dışından gelenler bir an önce fındığını satıp geri dönmeye çalışıyor. Ancak bu zarardır. Hem sizlerin cebine zarar hem de düşük fiyattan ihraç olacağı için ülke ekonomisine zarar. Fındıkları bekletin, satmak için acele etmeyin. İtalyan kartelin elinde fındık da fındıktan elde ettiği mamul de kalmadı. Taşeron firmaları aracılığı ile yüksek miktarda alım yapmak için depolar kiraladığını biliyoruz. Dolayısıyla fındığın fiyatı çok artacak. 30 TL’leri geçecek. Bu nedenle üreticinin fındığını elinden erken çıkartmaması lazım.” şeklinde konuştu.

Piyasa Fiyatının Altında Tabela Olmasın

Son olarak ticaret borsalarına da tepkisini ortaya koyan Adıgüzel, “Borsa yalandan yere düşük fiyattan alım satım göstererek geçen yılki oyunu yapıp piyasa fiyatının altında tabela açıklamaya kalkmasın tabelayı alıp kafanıza geçiririm. Bakın geçen seferki gibi olmayacak mahkeme kapısında değil, gelip o borsada o tabelayı alıp yere çarpmasını da bilirim.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments