fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

Adıgüzel: Düzce’ye Devlet Destekli Ferrero Fabrikası Vatana İhanet

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ferrero’nun Düzce’de açacağı tesise 667 milyon lira destek ve teşvik verilmesine çok ağır sözlerle tepki gösterdi.

Google News

Son Dakika

Fındık Bahçelerinde 1 Milyar Kazandıran Model!

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üretiminde bir dekarda sağlanan 21 kilogramlık verim artışının, üretim alanı ve...

Bakan Pakdemirli’den Müjde!

Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2020 yılında toplam bitkisel üretimimiz bir önceki yıla...

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

Olayı vatana ihanet olarak niteleyen Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde: “Ferrero’nun devlet desteği ve 667 milyon teşviki ile Düzce ilinde fındık kırma tesisi yapacağını öğrendik. Aynı girişim için geçtiğimiz yıl Ordu’da arazi araştırılmış, Cumhurbaşkanlığından bir yetkili de bu işe ayakçılık yapmıştı. Yaptığımız açıklamalar ve yerli sanayicimizin tepkisi ve girişimleri ile Ordu’dan kovalamıştık. Anlaşılan şimdi Düzce’yi gözlerine tutmuşlar. Ama Düzce’de yapacakları sadece Düzce’ye değil tüm Karadeniz’e, tüm Türkiye’ye zarar verecek. Biz yabancı yatırıma karşı değiliz. Gelsinler, entegre tesis kursunlar, mahsulden son ürüne kadar bizim ülkemizde yatırım yapsınlar.

Ancak şu anda Ferraro’nun yaptığı zaten Türkiye’de mevcut olan hatta fazladan var olan bir sektörde kalan yerli sanayiciyi de bitirmek. Ferrero Düzce’de entegre tesis kurmuyor, yine fındık kırma fabrikası kuruyor. Türkiye’de zaten 170’e yakın benzer fabrika var. Bunların 40-50 tanesi fazlalık nedeniyle faal durumda bile değil. Şimdi Ferrero tamamen robotik bir fabrika açarak istihdam sağlamadığı gibi, yüksek kapasitede tek bir işletme ile mevcut çalışan yerli kırma fabrikalarının da kapanmasına yol açarak, on binlerce insanın iş gelir ve döviz kaybına yol açacak. Bu gerçekleşirse artık Karadeniz’de ot bitmez. Birçok yurtsever iş insanı ve sanayici Ferrero’nun bu rekabete aykırı hamlelerine karşı direnirken, yıllardır Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine, fiyat oyunlarına ayakçılık yapan, bir kısmı Fetöcü işbirlikçi saz arkadaşları da seyretmektedir. Bazı yerli Brütüs artıkları ise açıktan destek verip Ferrero’nun terini almak için peçete elde hazırda beklemekteler.” diyerek sözlerine başladı.

NAKİT SIKINTISI YOK NİYE VERGİ KOLAYLIĞI VAR?

”Ferrero çikolata sektöründe de var. Çiftçi ile işbirliği ayağıyla tarlaya da girdi. İhracatın yüzde 60’ını işbirlikçileri ile tek başına hallediyor. Hakim olmadığı tek yer fındık kırma işi, natürel fındık işiydi. Şimdi orayı da teslim alacak, fındık sektöründeki tüm aşamaları kontrol altına almış olacak. Bu yabancı kartele bu ülke milli ürününü teslim etmiş olacak. Burada enteresan olan hükümetin tavrıdır. Çünkü Ferrero’ya Düzce’deki bu tesis için hükümet tarafından vergi muafiyeti, KDV sıfırlaması gibi teşvikler sağlandığını da acı bir şekilde ortaya çıkmış bulunmakta. Pandemi (covid-19) koşullarında kendi sanayicisini, kendi esnafını ortada bırakan hükümet, rekabete aykırı bir şekilde fındığın Türkiye’sini teslim ediyor, ön ayak oluyor, kolaylık sağlıyor, teşvik ediyor. Biz geçtiğimiz yıl TMO’nun fındıktan elde ettiği karı üretici ile paylaşmasını önerirken, kimin parasını kime dağıtıyorsun diyenler, üreticiden alınanı üreticiye çok görenler, şimdi yabancı kartele bu paranın iki katını vergi sıfırlayıp teşvik veriyor. Zaten bu firmanın nakit sıkıntısı, döviz ya da kredi sıkıntısı yok ki. Bir de buna kolaylık sağlamak ne demek.” dedi.

MİLLİ ÇIKARLAR ÜZERİNE BİR TECAVÜZ-TERÖR

”Şu anda Türkiye’de tarım sektörünün can damarı ve en büyük ihracat kalemi üzerine yapılan girişim, bir cephe taarruzu, bir orantısız güç kullanımı, milli çıkarlar üzerine bir tecavüz, bir terördür. Ama ne yazık ki buna önayak olan kolaylık sağlayan taşeronluk yapan Tarım Bakanlığı da tam tabiri ile bu uluslararası saldırıya, bu teröre yardım ve yataklık yapmaktadır. Madem fındığını, milli varlığını teslim edeceksin, toprağını peşkeş çekeceksin sınırda Mehmetçik neden nöbet tutuyor, neden şehit oluyor. Gelsin elin oğlu halkını ırgat olarak kullansın yerli sanayiyi bitirsin diye taşeronluk mu yapıyorsun?”

”Hükümetin bu Ferrero terörüne teşvik ve desteği fındık ekonomisinde Ali Kemal siyasetidir. Ali cengiz oyunudur. Bu tek kelime ile açıkça vatana ihanettir, fındıkta kapitülasyondur. Bunun ihanetin bedelini er ya da geç bu millet size ödetecektir. Bir sözüm de Ferrero’ya. Yıllarca Türk çiftçisini başka ülkelerde Gürcistan’da, Güney Amerika’da fındık yetiştirmek ile, çikolatada badem kullanmakla vs. tehdit edip ayar vermeye kalktın. Ne oldu kuzum. Kürkçü dükkanına mı döndün. Palavraların sökmez bize. Otur işini, ticaretini namusluca yap. Devlet katında adam ayartıp, yerli Brütüs artıkları ile alavere dalavere ile milletin alın teri emeği ile oynamaya kalkma. Bugünün yarını da var.” sözleriyle Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Ferrero’ya ağır tepkiller gösterdi.

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Zeki atalay
Zeki atalay
28 Aralık 2020 19:43

Arkadaşlar. Yorum yaparken türkçe noktalama işaretlerini niçün kullanmıyorsunuz? Yazdıklarımız zor anlaşılıyor. Okullardan Türkçe dersler kaldırıldı mı? Önce dilimize sahip çıkalim. Anlam kargaşası olmasın.!!

Alaittin akçay
Alaittin akçay
28 Aralık 2020 17:59

Tekeli teşvik eden devlet tekelciği uygalattıran yine devlet fiskobirligi yapulandırıp hesap sormayan sordurmayan mülkünü peşkeş çekilmesine gözyuman devlet üreticiyi sömüren sömürttüren ülkeye girecek dövize engel olan devlet heryıl 600 700 milyon dolarımız gavurun cebine kalıyor seyirci devlet oltan gıdanın feto soruşturması ne oldu zapsu fındığı fındıkçıyı fiskobirliği ülkeye giren dövizi yedi hükümet devlet tarım bakanlığı seyirci kim bunların hesabını vercek yurt dişında fındık ekilse de dikilsede bu ülkenin fındığına dünya muhtac alacaklar birkaçyılsonra üretim ülkemizde de dünyada da düşecek iklim şartlarını hesaplayan yok fındığın başında 2021 dede karabulutlar dönüyor kör olan görmüyor ama olan duymuyor ferrroya bu ülkenin fındığını tüccarını bikactane beyinsiz teslim etti şimdi hala devam edip seyrediyor fındık üçkuruş etti üretici bahçeye girmişti şimdi yine küsmeğe başladı yevmiye 160 gübre 3500 işçilik ilaçlama 5.6 kez dipalma dalbudama getir patoz kurut çık altından çıkabilirsen 5 lt ayçiçek yağı 33 lidan 70 lira olmuş kimgeçinecek köyde 10 kişi vardı şimdi onlardabüyük şehire fındıkları sincaplar toplar devlet seyirci ferrero yiyici hükümet gözlemci tarımbakanı yüksek rekolteci geçinip gideriz artık ?

adem
adem
28 Aralık 2020 15:54

Alıştık İthal Etmeye Yada arazileri satariz ferroroya kökten çözeriz sorun degıl

Fındık Market

Benzer Haberler