fbpx
Fındık Açıklanacak Fiyat Umutla Bekleniyor

Açıklanacak Fiyat Umutla Bekleniyor

Türkiye’deki fındık üretiminin %30’unu karşılayan Düzce’de korona virüsün gölgesinde hasat hazırlıkları devam ederken üreticilerin aklında fındığın fiyatının bu sene kaç TL olacağı sorusu var. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Düzce’nin can damarı fındıktaki fiyat beklentisini kilogram başına 24 – 25 TL olarak açıklarken üreticiler de 25 liranın altında açıklanacak fiyatın emek ve maliyeti karşılamadığını belirtiyor.

Düzceli fındık üreticileri, bu sezon emeklerinin karşılığını alabilmek için fiyat açıklamasını umutlu bir şekilde bekliyor. Geçtiğimiz yıl Giresun kaliteli fındığın taban fiyatı 17 lira, levant kalite fındığın kilogramı ise 16 lira 50 kuruştan alınırken; 2020 yılı için fiyatların 20 TL’nin üzerine çıkması ümit ediliyor.

Düzce’nin önemli geçim kaynağı olan fındıkta bakım ve işçi giderleri düşünüldüğünde önceki senelerde belirlenen fiyatın maliyeti karşılamadığını vurgulayan üreticiler, hüsrana uğramaktan endişe ediyor. Özellikle korona virüs salgınının her kesim gibi çiftçileri de olumsuz etkilediği bilinirken artan maliyetler nedeniyle devletten üreticiyi mutlu edecek bir fiyat gelmesi için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Fındıktan emeğin karşılığının alınması için fiyatın 25 lira civarında olması gerektiğinin ve bu civarda bir fiyat açıklanırsa kazananın üretici olacağının altı çiziliyor.

“Hiç Kimse Endişeye Kapılmasın”

Geçtiğimiz haftalarda değerlendirmelerde bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık veriminin şu ana kadar Düzce’de iyi gittiğine vurgu yaparak, “Fındık fiyatlarının önümüzdeki sezon 24 – 25 TL olacağı bilgisi bize ulaşıyor. Fındık verimimiz şu ana kadar hava şartlarından dolayı gayet iyi gidiyor. 2020 yılı ürünümüzün de iyi olacağı yönünde tahminde bulunuyoruz. Ziraat mühendislerimizin de arazide yaptığı çalışmalar neticesinde bir sıkıntının olmadığını ve verimimizin yüksek olacağını söylüyorlar. Biz genel merkezimizle görüşme yaparken özellikle ben Genel Başkanımıza şunları söyledim: ‘Bu sene fındık için il dışından isçi gelemez ise bizim 80 bin ton fındığımızın yarısı bahçede kalır, toplayamayız. Mutlaka il dışından işçi gelmesi gerekiyor.’ Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. %90 il dışından fındık işçilerimiz gelecek. Hiç kimse  endişeye kapılmasın.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sündüz Kocatürk
24 Haziran 2020 20:16

Inşallah güzel fiyat gelir karadenize fındık bu sene az zaten