2017 İhracat Rakamları Sevindirdi

3
4
Port cargo crane and container, ready for shipment

Türkiye’nin 2017 fındık ihracatına ait rakamlar verildi. Türkiye yıl içerisinde toplam 269 bin 623 ton fındığı 112 ülkeye 1 milyar 867 milyon dolara sattı. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB)’in açıkladığı verilere göre Türkiye’nin büyük önem taşıyan ihraç ürünlerinden biri olan fındık, 2017 yılında 112 ülkeye ulaştı.

Bu 112 ülke içerisinde Türkiye’nin en fazla fındık ihraç ettiği ülkeler Almanya, İtalya ve Fransa idi. Almanya 437 milyon 635 bin 314 dolar karşılığında 63 bin 542 ton, İtalya 364 milyon 598 bin 678 dolar karşılığında 54 bin 434 ton, Fransa ise 158 milyon 843 bin 915 dolar karşılığında 22 bin 859 ton fındık alarak ilk üçte yer aldılar.

En az fındık ihraç edilen ülke ise Ruanda oldu. Ruanda 10 kilogram fındık alarak karşılığında 104 dolar ödedi. 16 kilogram ile Maldiv Adaları ve 30 kilogram ile Senegal en az fındık alarak ihraç ülkeleri arasında son sırada yer

Türkiye’nin fındık ihracatı en fazla Avrupa ülkelerine olurken, Filistin, Güney Afrika Cumhuriyeti, Tirinidad Tobago, El Salvador, Yemen, Maritius ve Fiji gibi ülkelere de fındık ihracatı yapıldı. Türk fındığı dünyanın her yerine dağılıyor. Bu durum ülkemiz için oldukça önemli ancak bu verileri arttırmaya devam etmek için, rakiplerimizden sıyrılarak fındık üretiminde ki kalite ve verim değerlerini düşürmememiz hatta daha çok arttırmamız gerekiyor.

İhracat Verileri iyi

KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, 2017 yılına ait ihracat verilerinden oldukça memnun olduklarını ifade ederek, ton bazında tüm zamanların en iyi ikinci, gelir bakımından da en iyi dördüncü seviyesini gördüklerini açıkladı. Fındıkla ilgili politikalarda bir hata olmadığını ve Türkiye’nin dünyaya fındık arzındaki süreklilik sürdürebildiği takdirde 2018 yılının ihracat açısından çok daha iyi rakamlara ulaşacağını dile getiren Sevinç, “Türkiye’ye alternatif olabilecek ülkelerdeki fındık alanlarının genişlemesinin de durdurulabileceğini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Sevinç, özellikle Çin’e yapılan ihracat miktarındaki artışın çok sevindirdiğini ve devam etmesini umduklarını dile getirerek, “Yıllardan beri Fındık Tanıtım Grubu tarafından Çin’e yönelik çalışmalar yapılmakta. Bunların semereleri yavaş yavaş alınmaya başlandı. Bu konuda inşallah yakın zamanda çok daha iyi gelişmeler yaşanacak.” şeklinde açıkladı.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz