fbpx
Ana Sayfa Fındık 200 Milyon Dolarlık Fındık Çürüyor

200 Milyon Dolarlık Fındık Çürüyor

TMO’nun elindeki kabuklu fındık stoğundan 10 bin tonu Fiskobirlik’e verilmeye başlandı. Kilosu 10 TL’den yapılan satış işlemenin sektördeki ticaret ve ihracatta haksız rekabet oluşturduğu, hür müteşebbisleri zor durumda bıraktığı bildirildi.


Fiskobirlik’in kendisine uygun fiyatla tahsis edilen fındıkları, kendi üretiminde kullandığı gibi, ihracatçıların da fındık satmakta olduğu yurt içindeki sanayici firmalara da pazarladığını iddia eden ihracatçılar, bu durumda aynı pazara ürün satan bir kuruma devlet eli ile ve uygun fiyatla fındık verilmesinin haksız rekabete yol açtığı ifade edildi. Bu durum ihracatçıların pazar paylarını azaltarak faaliyetlerini olumsuz yönde etkiliyor. Bu çerçevede Türkiye fındık ihracatının % 100’ünü gerçekleştiren fındık ihracatçılarına da, FKB’ye verilen şartlarla fındık verilmesinin hakkaniyetli bir uygulama olacağını vurgulayan ihracatçılar, depolardaki 200 milyon dolarlık fındığın çürüdüğünü belirterek, aynı şartlarda mal istediklerini dile getirdiler.

‘Fındık Depolarda Çürümesin, Ülkemiz kazansın’

İhracatçılar, ilk başlarda Fiskobirlik’e fındık vermeyip, firmaları da karşısına alan TMO’nun stokçulara hizmet ettiğini belirterek; “TMO, Fiskobirlik’e ilk etap fındığı zor da olsa verdi. Fındığın bu kadar geç verilmesinde ana sebep stokçulardır. Fiskobirlik, bir yıl vadeli 10 bin ton fındık alıyor. Aynı şartlarda biz de TMO’dan fındık istiyoruz. Halen 200 milyon dolarlık fındık TMO depolarında çürüyor. İhracatçılar olarak TMO’dan fındık istediğimizde satışımız yok diyorlar. Bu da stokçuya hizmet ettiğini gösteriyor. Bu anlayışla devlet hazinesine zarar veriliyor. Fiskobirlik’e sunulan şartlarda fındık bekliyoruz. Fındık depolarda çürümesin, ülkemiz kazansın” dedi.

Yüksek banka faizleri ile karşı karşıya kalan ihracatçılar, TMO’dan fındık beklediklerini belirtirken,  “Şuan TMO’nun 2017 yılı fındığının depolarda durması yüzünden devlet zarar ediyor. Fındığın bekletilmesinin devlete bir karı yok. 200 milyon dolarlık fındığın depoda durması sadece fırsatçılara yarar” açıklamasında bulundu.

Öte yandan fındık stoklayan kesimlerin, TMO’nun ihracatçılara fındık satmasını da engellediklerini ileri sürerek, “TMO’nun elinde bekletilen fındıklar çürüyerek her gün değeri kaybediyor. Devlet hazinesine zarar veriliyor. Devletin 200 milyon Dolarlık gelirini kendi menfaatleri için engelleyen birkaç stokçu ve onların menfaatlerine uygun davranan sorumlular, bu vebalin altında kalacaklardır” dendi.

23 YORUMLAR

  1. “Ağustos ayinda toplanan fındığa kışın fiyat veren ve verdigi fiyat ile ferero ya hizmet eden devlet, 13e alip 10a yine fereroya peşkeş ceksin ” diye kisaca yazacaginiza neden yukaridaki o kadar satır yaziyi yazip kendinizi yordunuz. Ayrica bu findik ureticileri ile paylasilacak bi haber degil ki, olsa olsa sizin devletten peşkeş beklentiniz. Birde bizi aptal yerine koyup destek mi bekliyorsunuz bunun icin.

  2. Önce vatandaşın elinden fındığı alın rekolteyi yüksek göstererek ucuza kapatın şimdi aynı dumenle fındık curuyor deyip TMO yu da boşaltıp servetinize servet katin şimdi soruyorum bu size helal mi ?

  3. hadi ordan. vatandaşın emeğini sömürürken nerdeydiniz! baktınız fiyatlar yükseliyor başlayın kıvırmaya. devlet millet umrunuzda sanki! italyanın çapulcuları!

  4. Akp’li ordu vekillerimiz sanki ordulu değiller daha önce fındığı hiç görmemiş ve hiç duymamış gibi davranıyorlar bence haksız da değiller adamlar hiç çalışmasa %60 oyları kesin fındık üreticisinin geçim derdi yok demekki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz